SPOTKANIE Z GRZEGORZEM MIECUGOWEM w Gorzowie Wlkp.

Miecugow 1Miec

Relacja Ewy Rutkowskiej

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta. Gorzów, 24 maja 2017

Spotkanie odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki

Grzegorz Miecugow (1955), dziennikarz, wydawca. Od kilku lat związany z komercyjną stacją telewizyjną TVN. Od stycznia 2005 roku  w TVN 24, współprowadzący „lekko półciężki” program informacyjny pt.„Szkło kontaktowe”.

W latach wcześniejszych i potem od roku 1987 pracował jako redaktor radiowej „Trójki”. W karierze dziennikarskiej był także prezenterem Wiadomości TVP i Faktów w TVN. Od kilku lat prowadzi w TVN program pt. „Inny punkt widzenia”., są to spotkania z ważnymi ludźmi, którzy mają inne zdanie i inny punkt widzenia na wiele spraw życia publicznego. Pisał felietony do „Dziennika Polskiego” i współpracował z „Przekrojem”. Prowadził wykłady dla studentów dziennikarstwa. Ma na swoim koncie kilka książek, także wspólnych z Tomaszem Sianeckim. Obaj są lauratami nagrody „Wiktora” w kategorii największe odkrycie telewizyjne, za program „Szkło kontaktowe”.

Na spotkaniu w WiMBP mówił o tym, że mimo wielu zawirowań, wg niego nadal istnieje dziennikarstwo w miarę obiektywne, zaangażowane, ukazujące prawdę bez manipulacji. Takim przykładem jest np. Jacek Żakowski. W stu procentach obiektywny jest tylko Pan Bóg – dodał dziennikarz. Smutne jest jednak to, że chyba nie ma już autorytetów. Kiedyś były to postacie znane i cenione przez wszystkich (np. W. Bartoszewski. T. Mazowiecki). Ostatnio jednak i te ikony prawdomówności  i polskości zostały spostponowane. Nie jest także autorytetem dla bardzo wielu  Polaków, Papież Jan Paweł II. Są to tylko deklaracje. Bardzo wielu się na niego powołuje ale nic z tego nie wynika. Są to tylko puste słowa. Można odnieść wrażenie, że prawie nikt nie realizuje jego nauk w życiu codziennym.

W dalszej części spotkania, dziennikarz odpowiadał na pytania, np.  co z etyką dziennikarską? W odpowiedzi usłyszeliśmy, że ona na pewno jest, nie można uogólniać. Ale jest też bardzo dużo manipulacji. Mieszania faktów z fikcją (np. pokazywanie fragmentów filmu fabularnego, jako ilustracji do podawanej informacji w Wiadomościach TVP). Celowego wprowadzania odbiorcy w błąd. A to jest karygodne. Niegodne dziennikarza. Pytania były przeróżne. np. co sądzi o tak potocznych w naszej mowie wulgaryzmach, o konflikcie w związku z Festiwalem w Opolu, o mediach w ogóle itp. .

Opowiadał też jak przygotowuje się do „Szkła kontaktowego” (ekipa to siedem osób). Jest to program improwizowany, nieczęsto prowadzący wie „co go czeka”. A powstał jakby na zakończenie dnia, aby ludzi nieco ożywić. Podawane są skróty aktualnych wiadomości. Aby na zakończenie dnia  nie  zostawiać widza w ponurym nastroju. Dlatego komentowany jest lekko trochę z „przymrużeniem oka”.

Wg mnie jest to dziennikarz z tzw. „wysokiej półki”. Ładnie i interesująco mówi. Ma rozległą wiedzę na wiele tematów.

Spotkanie prowadził pracownik WiMBP dr Krzysztof Wasilewski.

Ewa Rutkowska

 

319 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.