MSZA ŚW. NA GORZOWSKICH BŁONIACH ZA URATOWANĄ KATEDRĘ

mostMsza

– Oto katedra została zanurzona w wodzie, otrzymała nowy Chrzest, ratujący ją przed śmiercią, powiedział ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej podczas Mszy św. odprawionej jako wyraz wdzięczności za uratowanie kościoła. Na nadwarciańskie błonia, na których odbywać się miały od wczoraj obchody jubileuszu 760. lecia miasta przybyło tysiące wiernych. Niespodziewany pożar katedry zmienił wszystkie ludzkie plany.

Gdy ostatniej nocy obserwowałem wylewane przez strażaków hektolitry wody ofiarnie ratując naszą świątynię, przypomniała mi się treść zanurzenia w wodzie. Oto katedra została zanurzona w wodzie, otrzymała nowy Chrzest, ratujący ją przed śmiercią. Wszyscy stoimy na progu śmierci, która przychodzi nagle i niespodziewanie. Wczoraj zrozumieliśmy dobitnie, gdy trwało święto a oto przyszło walczyć z żywiołem i zagrożeniem życia – mówił bp Lityński.

-To zaskoczenie, szok, straszliwy dramat dla miasta i całej diecezji. Głosy solidarności płyną z całego kraju, Europy i świata. Dziś inaczej przeżywamy tę niedzielę i tę rocznicę powstania miasta. Odpowiedzi na pytanie, dlaczego to się stało, powierzamy specjalistom. Jako ludzie wiary widzimy w tym wydarzeniu mocny znak Bożej pedagogii, wczoraj paląca się świątynia, a dzisiaj modlitwa na tych błoniach poza katedrą i czekająca nas praca o uratowanie świątyni aby powróciła do swojego piękna.

Czy to ma sens? Dlaczego ten pożar tak mocno nas poruszył, skupił uwagę tak wielu osób? Pytał hierarcha, jednocześnie stwierdzając, że jak w każdą niedzielę mieliśmy być na Mszy św. w katedrze a jesteśmy przy niej ale poza jej obrębem.

Takie chwile zagrożenia przychodzą niespodziewanie czasami na progu wesela. A jedynym ratunkiem przed śmiercią jest wejście w życie Boże – nie przemijające, wieczne. Jak niemowlę chrzcielne przyjmuje życie Boże, tak katedra ukazuje się dzisiaj znakiem i symbolem odrodzenia w Chrystusie, bo miała spłonąć w niszczycielskim, nieuchronnym żywiole. Tymczasem przetrwała. I będzie żyć dzięki wodzie, która ratuje, ale też dzięki miłości Tego co jest źródłem życia. Niech każdy z nas znajdzie w tym znaku wezwanie także dla siebie, żyjmy łaską Chrztu św. , zanurzeni w Chrystusie, dawajmy się obmywać w Sakramencie Pokuty i pojednania. A jeśli wznosimy ręce, unośmy je do modlitwy, by spłynął obfity deszcz darów Ducha Świętego.

Ze względów bezpieczeństwa cała okolica wokół katedry nadal jest wyłączona z użytkowania.

Gotycka katedra Wniebowzięcia NMP, zbudowana w XIII w., jest symbolem Gorzowa Wielkopolskiego.

Przez najbliższy czas, Msze św. dla parafian katedry odbywać się będą w „Białym Kościele”, tj. w kościele pw. Świętego Stanisława Kostki i Świętego Antoniego Padewskiego.

 

 

 

1,052 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.