KONCERT SYMFONICZNY „NA PRZEKÓR LOSOWI” W FILHARMONII GORZOWSKIEJ

Relacja Ewy Rutkowskiej

Gorzów, 17 listopada 2917

Udział wzięli:

Orkiestra Filharmonii Gorzowskiej pod batutą maestro Ryszarda Zimaka

oraz  Janusz Wawrowski skrzypce

W repertuarze znalazły się utwory Beethovena i Brucha.

  1. Ludwig van Beethoven (1770-1827)

Uwertura do baletu Twory Prometeusza op. 43.

„Wg muzykologa Levisa Lockwooda – kompozycja ta wyraźnie odbiega charakterem od muzyki, którą znamy z podniosłych symfonii czy pełnych powagi dramatycznych uwertur twórcy „Ody do radości”. Wyróżnia ją intensywna dynamika, lekkość brzmienia i pełna barwnych efektów orkiestrowych instrumentacja… Uwertura ta, jako jedyna z całego dzieła utrzymuje się w repertuarze koncertowym” – czytamy w programie.

  1. Max Bruch (1838-1920)

Koncert skrzypcowy nr 1 g-moll op. 26. /Wstęp: Allegro moderato, Adagio. Finał: Allegro energio/, wykonał Janusz Wawrowski z towarzyszeniem orkiestry FG pod batutą Ryszarda Zimaka. Z programu: „ koncert g-moll był przez Maxa Brucha poprawiany długo i mozolnie, co sprawiło być może, że w żadnym innym utworze nie udało mu się już osiągnąć takiej doskonałości wyrazowej. Dziś dzieło to, stanowi  jeden z najwspanialszych koncertów skrzypcowych w historii muzyki, a zarazem jedyne dzieło kompozytora, które utrzymało się w tzw. „wielkim” repertuarze… Sprzyja temu zarówno wyjątkowo piękna skrzypcowa partia solowa (balladowa i poetycka w dwóch pierwszych ogniwach i wirtuozowska w finale), jak i chwytliwa, acz niebanalna melodyka dzieła”.

Publiczność gorzowska też doceniła wykonanie dzieła. Brawa długo nie cichły, więc artysta zagrał na bis.

Po przerwie ponownie muzyka wielkiego mistrza.

  1. Ludwig van Beethowen, II Symfonia D-dur op. 36. /Adagio molto-Allegro con brio. Larghetto. Scherzo. Allegro – Trio. Allegro molto/.

Z programu: „Sam twórca zaliczał tę  symfonię do grupy utworów nieudanych… A jest to chyba najbardziej optymistyczne, jasne i pogodne dzieło w całym dorobku kompozytora. To właśnie w tych opusach kształtował się niepowtarzalny, indywidualny styl Beethovena…”

Koncert był nastrojowy w „jesiennej zadumie”.  Lubię „uciec” myślami gdzieś z muzyką…

Ewa Rutkowska

 

290 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.