O LUDZIACH I MIEJSCACH WAŻNYCH DLA GORZOWA

KAU55KAkao

Relacja Heleny Tobiasz

O LUDZIACH I MIEJSCACH WAŻNYCH DLA GORZOWA W 760 BIULETYNACH NA 760 LAT MIASTA

Fragmentem przedstawienia „Jutro będzie lepiej” grupy artystycznej Tygiel rozpoczęło się spotkanie 2 grudnia 2017 r. w Pałacu Biskupim przy ul. 30 Stycznia kończące projekt Stowarzyszenia św. Eugeniusza de Mazenoda „Łączą nas ludzie i miejsca” połączone z promocją biuletynu o Gorzowie pod redakcją Hanny Kaup.

Zaprezentowany, fragment spektaklu „Jutro będzie lepiej” dotyczył początków osadnictwa i obaw pierwszych powojennych przybyszów na tzw. Ziemie Odzyskane, że „przecież Niemiec może wrócić”.

Po krótkim, historycznym wstępie, proboszcz parafii pw. św. Józefa w Gorzowie Wlkp. oblat o. Piotr Darasz nawiązał do idei św. Eugeniusza de Mazenoda patrona Stowarzyszenia, które współdziała z parafią oraz podziękował społecznikom z Zawarcia, autorom biuletynu i wszystkim przybyłym na spotkanie.

Biuletyn wydany w 760. egzemplarzach na 760-lecie Gorzowa dofinansowany z budżetu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego liczy 52 strony i składa się z 6. rozdziałów od A do F – objaśniała  prowadząca spotkanie redaktor Hanna Kaup.

A jak Archiwum. Bogactwo Archiwum Państwowego i ważne wydarzenia opisał jego dyrektor prof. Dariusz Rymar.

B jak Babcia. „Prosta i skromna, a jednak bohaterka” napisała o Alfredzie Markowskiej zwanej Babcią Noncią Renata Ochwat.

Historię gorzowskich kin i ludzi w nich pracujących przypomniał Dariusz Barański w artykule C jak Czas płynie, czyli od Capitolu do Cinema 3D.

W czwartej części D jak dziecko, chodzi o Teatr Tygiel i wcześniejszy „Teatr Paroniów”, działające na Osiedlu Poznańskim, które autorka tekstu „Drama z dna duszy” i scenariusza do przedstawienia „Jutro będzie lepiej” Hanna Kaup darzy szczególną sympatią. Grupa Teatralna Tygiel stworzona kilka lat temu przez aktora Artura Nełkowskiego, stała się kontynuatorką idei Ireny i Franciszka Paroniów, którzy założyli Amatorski Teatr Dramatyczny działający w latach 1948 – 1990 na  podgorzowskiej wsi.

Ważne rocznice: 45-lecia Diecezji Gorzowskiej, 25-lecie Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej i 70-lecie Seminarium Duchowego oraz wydarzenia, miejsca i osoby, które odegrały znaczącą rolę w historii diecezji przybliża rozmowa Hanny Kaup z ks. biskupem zielonogórsko-gorzowskim Tadeuszem Lityńskim zamieszczona w rozdziale E jak „Ewangelia jest wciąż ta sama”. W dzieje diecezji, wpisuje się również okładkę wydawnictwa przedstawiającą zdjęcia z Mszy św. odprawionej 2. lipca 2017 r. na nadwarciańskich błoniach, po pożarze katedry, który wybuch w sobotni wieczór 1 lipca 2017 r. wykonane przez red. Kaup.

Biuletyn zamyka tekst Zdzisława Linkowskiego „Krajobraz z Kuną” o zabytkowym lodołamaczu „Kuna”, kapitanie Jerzym Hopferze i dawnej roli rzeki Warty jako żywicielki miasta.

Na zakończenie spotkania, w dostojnych wnętrzach dolnego poziomu Pałacu Biskupów Gorzowskich z udziałem autorów tekstów: prof. D. Rymara i dziennikarza Gazety Wyborczej D. Barańskiego wszyscy otrzymali bezpłatnie, ciekawy, barwnie ilustrowany jubileuszowy biuletyn „Łączą nas ludzie i miejsca”.

Zainteresowani biuletynem mogą go otrzymać w siedzibie Stowarzyszenia św. Eugeniusza de Mazenoda przy ulicy Śląskiej 7A w Gorzowie Wlkp.

Tekst i foto Helena Tobiasz

 

1,750 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.