FIGURA ŚW. KOLBEGO – W GORZOWIE WLKP. PRZY KOŚCIELE POD JEGO WEZWANIEM

Figura św. Mśw. Kolbe

Foto Grzegorz Milewski

Figura św. Maksymiliana Marii Kolbego stanęła przy największym gorzowskim kościele pod jego wezwaniem. Kościół znajduje się na os. Górczyn przy ul. Czereśniowej. Pomnikowy wizerunek Świętego umieszczony jest obok misyjnego krzyża. Pod nim na granitowym postumencie widnieje cytat słów Patrona: „Tylko miłość jest twórcza”.

W prawej ręce św. M.M. Kolbe trzyma różaniec, a lewą wskazuje na kościół. „Jest to gest zapraszający i pozdrawiający wiernych” – powiedział w rozmowie z KAI proboszcz parafii ks. Ryszard Przewłocki, pomysłodawca ustawienia figury Świętego przed kościołem, przy ruchliwej ulicy. „ O. Kolbe był wielkim czcicielem Matki Bożej, dlatego tak jak Ona, zachęca do odmawiania modlitwy różańcowej. I udało nam się postawić figurę właśnie przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która przypada 8. grudnia”  – tłumaczył ks. Przewłocki.

Figurę o. Kolbego, wielkości dorosłego człowieka, wykonała firma z Piekar Śląskich. Zrobiona jest z różnym materiałów, „to taki konglomerat różnych tworzyw” – wyjaśnił proboszcz. Prace przy jej posadowieniu nadal trwają a wierni prowadzą zbiórkę pieniędzy na ich ukończenie.

-Ludzie się tutaj zatrzymują, żegnają a nawet modlą – zauważył kapłan, który 2 lata temu dokonał dużej inwestycji w tym kościele, sprowadzając z Niemiec koncertowe  organy.  Instrument montowany i modernizowany był przez trzy lata. Oryginał pochodzi z lat 50. XX wieku, zbudowany przez firmę „Forstet und Nicolaus” z Lich.

Św. Maksymilian Maria Kolbe ur. się 8 stycznia 1894 r. w Zduńskiej Woli. W 1910 r. wstąpił do zakonu franciszkanów we Lwowie. W 1912 r. rozpoczął studia w Rzymie z zakresu filozofii i teologii, uzyskując doktoraty z tych nauk, a także przyjął święcenia kapłańskie. W 1927 r. założył pod Warszawą klasztor w Niepokalanowie i wydawnictwo.

28 maja 1941 r. trafił do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Dwa miesiące później,  ofiarował swoje życie za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka. Zmarł 14 sierpnia 1941 r., dobity zastrzykiem fenolu. Został beatyfikowany przez Pawła VI w 1971 r., natomiast kanonizacji dokonał Jan Paweł II w 1982 r.

Parafia św. M. M. Kolbego powstała 25 grudnia 1982 r., wtedy to ówczesny biskup diecezji gorzowskiej bp Wilhelm Pluta erygował samodzielny wikariat. Kościół wybudowany został w 1990 r. Uroczystej konsekracji dokonał 13 sierpnia 2000 r. ówczesny ordynariusz diecezji zielonogórsko–gorzowskiej bp Adam Dyczkowski. Budowniczym i pierwszym proboszczem parafii był ks. Jan Pikuła, który zmarł nagle w 2003 r. Żegnany przez tłumy gorzowian  pochowany został w krypcie kościoła.

 

453 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.