KOŚCIÓŁ, WŁADZA I SPOŁECZEŃSTWO NA ZIEMI LUBUSKIEJ W LATACH 1945-1956

IMG_4979[1]

Relacja Heleny Tobiasz

Dr. Juliusz Sikorski, 20 grudnia 2017 r. o godz. 17 w sali 110 na I piętrze gmachu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Sikorskiego 107 w Gorzowie Wlkp. zaprezentował swoją najnowszą książkę pt. „Państwo i Kościół na Ziemi Lubuskiej w latach 1945-1956”. Książka ma trzech bohaterów. Są nimi: Kościół, administracja partyjno-państwowa czyli Władza i Społeczeństwo, o które toczy się walka. Jak objaśniał doktor Sikorski wzajemne relacje między tymi bohaterami zostały ukazane na tle skomplikowanej powojennej sytuacji na tzw. Ziemiach Odzyskanych, gdzie wyraźnie zaznaczyła się stabilizująca rola Kościoła Katolickiego.

Publikacja oparta jest na badaniach jakie autor prowadził w ramach pracy doktorskiej pt. „Stosunki państwo-Kościół na Ziemi Lubuskiej w latach 1945-1956” przygotowanej pod kierunkiem prof. Czesława Osękowskiego. Juliusz Sikorski, dziś pracownik naukowy Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim obronił doktorat  8 grudnia 2015 r. na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Dziejów kościoła i polityki wyznaniowej państwa dotyczyła również wcześniejsza publikacja autorstwa J. Sikorskiego pt. „Gaude Mater Polonia. Administracja partyjno-państwowa i Kościół na Ziemi Lubuskiej w zenicie milenijnej rywalizacji” wydana w 2016 r. Wydawcą obu pozycji jest Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Zabierający głos w trakcie dyskusji red. Krystyna Kamińska i regionalista Jerzy Sygnecki zachęcali autora do kolejnego poszerzonego wykładu o tej tematyce.

Tekst i foto Helena Tobiasz

1,742 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.