POLSKO – NIEMIECKIE SPOTKANIE EKUMENICZNE KIK-u

Polsko – niemieckie spotkanie ekumeniczne organizowane przez Klub Inteligencji Katolickiej oddział w Gorzowie Wielkopolskim każdego roku w styczniu, skupia coraz więcej osób reprezentujących stowarzyszenia i organizacje chrześcijańskie z Polski i Niemiec. Spotkanie odbyło się 9 stycznia w Sali Papieskiej przy parafii katedralnej w Gorzowie Wielkopolskim.

Gospodarzami spotkania byli prezes Jolanta Mijas i ks. dr Zbigniew Kobus – proboszcz katedry WNMP.

KIK ks. Kobus1

Na spotkanie przybyli m.in. ewangelicki bp ppłk Mirosław Wola oraz goście z Niemiec, Christoph Bruckhoff – przewodniczący Europejskiego Centrum Ekonomicznego oraz Knut Papmahl z ECE. Ks. Dariusz Chudzik – pastor zboru chrześcijan baptystów, tym razem przysłał list z pozdrowieniami.

Udział wzięli także poseł Krystyna Sibińska oraz wice prezydent Gorzowa Janusz Dreczka.

Bp Mirosław Wola przekazał zaproszenie na najbliższą Ewangelicką Modlitwę o Jedność Chrześcijan, która odbędzie się 18 stycznia o godz. 18 w kościele ewangelickim przy ul. Walczaka w Gorzowie. Ekumeniczne nabożeństwo zawsze odprawiane było w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po raz pierwszy odbędzie się w innym kościele, co było także propozycją nowego biskupa diecezji zielonogórsko – gorzowskiej Tadeusza Lityńskiego, który wygłosi tam Słowo Boże.

Ks. ppłk Mirosław Wola na stanowisko Ewangelickiego Biskupa Wojskowego – Naczelnego Kapelana Wojskowego Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego został wybrany 18 marca 2010 r. . Duchowny powiedział, że powołanie go na to stanowisko miało związek z katastrofą smoleńską, w której zginęli także duchowni – ordynariusz wojskowy bp Tadeusz Płoski, gen. bryg. abp Miron Chodakowski, prawosławny ordynariusz WP, duchowny luterański, kapelan, płk. WP Adam Pilch.

Bp Wola wspomniał byłą przewodniczącą KIK-u nieżyjącą Teresę Klimek, inicjatorkę spotkań ekumenicznych i Gorzowskich Dni Kultury Chrześcijańskiej, powiedział, że była to także wspaniała nauczycielka, która uczyła także kiedyś jego żonę.

Niezwykle serdecznie wspominał małżeństwo Władysława i Teresy Klimków Christoph Bruckhoff: „to oni rozpoczęli tę współpracę polsko – niemiecką, potem pielęgnowała to p. Teresa, a obecnie Jolanta Mijas to robi. Te spotkania nas łączą, my jako chrześcijanie stoimy ponad podziałami ekonomicznymi i narodowymi, bo łączy nas wiara w Chrystusa” – powiedział przewodniczący ECE. Na ręce Jolany Mijas obecnej przewodniczącej KIK-u przekazał symbolicznego aniołka z gwiazdą betlejemską, życząc aby anioł i gwiazda wskazywali drogę do jedności.

Aniołek KIK

Fot. Od lewej: Jolanta Mijas, bp ppłk Mirosław Wola, Christoph Bruckhoff, z mikrofonem Tomasz Gierczak – tłumacz, w środku Knut Papmahl

Obecny na spotkaniu prof. Paweł Leszczyński z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. , poinformował, że 27 stycznia w Klubie „Jedynka” przy ul. Chrobrego wygłosi wykład pod tytułem „Polsko – niemieckie dialogi Kościoła”, a będzie to miało związek z niedawno obchodzoną 50. rocznicą listu biskupów polskich skierowanego do hierarchów niemieckich, a także ze zbliżającą się 30. rocznicą śmierci bp. Wilhelma Pluty, który zginął tragicznie 22 stycznia 1986 r. . Bp Pluta odegrał wielką rolę w budowaniu Kościoła w północno-zachodniej Polsce.

Uroczystość śpiewem kolęd uświetnił chór „Wrzosy”, pod kierunkiem Władysławy Staryszak z Klubu „Jedynka” działającego przy Miejskim Centrum Kultury w Gorzowie Wielkopolskim.

Wrzosy

Ekumeniczna współpraca polsko – niemiecka datuje się od 1996 r. Stowarzyszenie ECE powstało w 1994 r. jego celem jest m.in. nawiązywanie kontaktów z Kościołami katolickim i ewangelickim w Polsce, a także nawiązywanie współpracy między mieszkańcami Polski i Niemiec.

2,973 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.