LICEALIŚCI WYSTĄPILI PODCZAS DNI KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ W GORZOWIE WLKP.

D55DK555HUBERT55JAGODA5

Program patriotyczny w wykonaniu młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie zachwycił uczestników Dni Kultury Chrześcijańskiej. Grupa teatralna pod kierunkiem pani Anety Gizińskiej – Hwozdyk zaprezentowała 8 października spektakl pt. „Polacy o Polakach” w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zb. Herberta.

Kilkunastoosobowy zespół tańcząc, śpiewając i deklamując pokazał przekrój rodzącej się  polskości w mijającym niepodległym stuleciu. W oparciu o teksty wieszczów a także poetów  współczesnych i własnej twórczości artyści zobrazowali wzloty i upadki narodu polskiego, który po 123 latach niewoli się odradzał.

Po spektaklu Hubert Konieczny powiedział, że miał zrobić amerykański akcent więc go zrobił ale uważa, że wszyscy zrobili tu kawał dobrej roboty i wszyscy możemy tu nazywać się aktorami. – Na początku roku zebrało się kilka osób pragnących się pokazać z artystycznej strony i padł pomysł, hej! Może by zrobić jakiś patriotyczny spektakl.  Pani profesor wyszła z koncepcją ale wszystko to co dzieje się na scenie to także nasze pomysły – powiedział Hubert, podkreślając, że lubi bazować na utworach tych twórców, którzy piszą o ojczyźnie i tych, którzy chcą pisać i przekazywać innym krajom o Polsce. Wzoruje się na poezji m.in Ernesta Brylla czy Wisławy Szymborskiej.

Natomiast Jagoda Snuszka z kl. III opowiedziała o powstawaniu przedstawień i przyswajaniu tekstów, których najczęściej uczą się podczas prób, wielokrotnie coś zmieniając lub dodając nowe pomysły. Powiedziała, że w ciągu trzech lat opracowali mnóstwo spektakli i występowali nie tylko w szkole ale również dla dzieci w przedszkolach czy w Schronisku św. Brata Alberta. Jagoda z zadowoleniem wyznała, że w tej szkole jest wiele osób, które mają różne zainteresowania, dlatego internet czy komórka nie zabierają im cennego czasu. Jej pasją jest rysunek, lubi tworzyć portrety, choć ostatnio próbuje także innych stylów.  Gra również na ukulelach.

Magdalena Pencak pięknie wykonała śpiewając i grając na gitarze utwór napisany przez jedną z uczennic, także z grupy teatralnej.

W spotkaniu uczestniczył dyr. szkoły Tomasz Pluta.

Gorzowskie Dni Kultury Chrześcijańskiej potrwają do 14 października. W programie obok wykładów, prelekcji czy projekcji filmu zaplanowany jest kolejny występ młodzieży. W Jazz Klubie Pod Filarami 11 października wystąpią uczniowie Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego z programem „Polska muzyka krzepi serca”.  W repertuarze znajdą się utwory Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego oraz pieśni patriotyczne.

 

368 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.