UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA

Ks. Panońko w święto Chrystusa Króla: aby świadczyć o wierze trzeba najpierw poznać Chrystusa

Aby świadczyć o wierze trzeba najpierw poznać Chrystusa, a poznać Go można poprzez Pismo Święte, Eucharystię i Adorację, mówił ks. Mieczysław Panońko, podczas Mszy św. odpustowej 25 listopada  w parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskim, z której wywodzi się obecny biskup zielonogórsko – gorzowski Tadeusz Lityński, który był duszpasterzem tego kościoła. Obecnie proboszczem jest ks. Jerzy Piasecki.

W obchodzone dziś święto Chrystusa Króla, homileta zaapelował aby od Jezusa uczyć się bezcennych wartości, które przyniósł na świat i odnowić je w naszym życiu tak, abyśmy byli dobrymi apostołami.

Ks. Panońko wiele miejsca w kazaniu poświęcił Biblii, zwracając uwagę, na konieczność zgłębiania Słowa Bożego. – Często zdarza się, że w wielu domach jest egzemplarz Pisma Świętego, jednak sądząc po jego stanie, nigdy nie było czytane, stwierdził z ubolewaniem kapłan, podkreślając, że właśnie poprzez czytanie, uczestniczenie w Eucharystii a także Adoracji, poznajemy Chrystusa. Wyjaśnił, że na pytanie jednego z parafian, co on ma robić podczas Adoracji, odpowiedział: – nic, to Chrystus będzie do Ciebie mówił. Podał przykład lekarza, a następnie małżeństwa, że poprzez Adorację zdarzył się cud nawrócenia i trwałości małżeństwa. Przypomniał także zdarzenie, kiedy młoda ateistka znalazła na wysypisku porzucony krzyż. Zastanawiała się nad nim, następnie wzięła do domu i wpatrywała się w niego, poszukując Boga. Po pewnym czasie została karmelitanką bosą – powiedział ksiądz Panońko.

– Jak możemy świadczyć o czymś czego nie znamy. Wpierw musimy przeżyć, przyjąć jako własne i z odwagą iść. Tak było z apostołami, oni postępowali tak jak to robił Jezus. Na tym polega przekaz wiary, że przyjmuję, poznaję i świadczę – powiedział w rozmowie z KAI ks. Panońko, podkreślając wielkie znaczenie Adoracji Najświętszego Sakramentu. – Poprzez Wieczyste Adoracje jest masę nawróceń, w parafiach, w których się odbywają jest też dużo powołań kapłańskich i zakonnych – stwierdził duszpasterz.

Ks. Mieczysław Panońko pochodzi z diecezji legnickiej. Od dwóch lat przebywa na emeryturze. Wyższe Seminarium Duchowne ukończył we Wrocławiu. Obecnie mieszka u rodziny w Gorzowie Wlkp. i często pomaga duszpastersko w parafii Chrystusa Króla przy ul. Woskowej.

Pierwsze wzmianki o kościele przy ul. Woskowej w Gorzowie Wlkp. pochodzą z 1360 r. wtedy funkcjonował on jako kościół pw. św. Jerzego. Po II wojnie światowej świątynia przyjęła imię Chrystusa Króla. Budowla ma bardzo ciekawą architekturę, jej wnętrze wzorowane zostało na planach stosowanych na projektowaniu amfiteatrów, dlatego potocznie nazywa się go okrągłym kościołem. Okna prezbiterium zdobią współczesne witraże wykonane w 1997 r. z okazji pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

335 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.