ZAWODNICY „STARTU” GORZÓW NA PODIUM MŚ JUNIORÓW W SZWAJCARII

STARTZawodnicy5

Zawodnicy Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START” zdobyli 6 medali na Mistrzostw Świata Juniorów World Para Athletics, które odbywały się od 1  do 4 sierpnia 2019 r. w Nottwil w Szwajcarii.

Gratulacje i podziękowania zawodnikom złożył 8 sierpnia w siedzibie Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego wojewoda Władysław Dajczak, który zapewnił, że w Gorzowie powstanie nowy stadion lekkoatletyczny. – W końcu po wielu latach tak wspaniali sportowcy, którzy muszą szukać miejsca i jeździć na treningi daleko, będą mogli być u siebie na swoim stadionie – zapewnił wojewoda Dajczak.

W spotkaniu u wojewody uczestniczyli  m.in prezes gorzowskiego „Startu” Jerzy Jankowski z-ca prezesa Tadeusz Karpiński i trener Zbigniew Lewkowicz.

Polska Reprezentacja zdobyła 8 medali, 3 złote, 4 srebrne i 1 brązowy, z czego 6 wywalczyli lekkoatleci z Gorzowa Wielkopolskiego.  Sportowcy pracowali pod kierunkiem Zbigniewa Lewkowicza – trenera Kadry Narodowej GZSN „START”.

Gorzowski „Start” na MŚ juniorów reprezentowało czterech zawodników, którzy zdobyli trzy medale złote, dwa srebrne i brązowy. Na podium stanęli: Faustyna Kotłowska, która przywiozła dwa złote medale w dysku i kuli, Łukasz Czarnecki złoty medal w oszczepie, srebrny w dysku i brązowy w kuli, Iwona Koprowska zdobyła srebrny medal w pchnięciu kulą.

Zawodnicy Reprezentacji Polski, biorący udział w Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Świata juniorów w Nottwil pobili swoje rekordy życiowe. Najwięcej medali zdobył Łukasz Czarnecki,  zawodnik „Startu” Gorzów Wielkopolski, który wywalczył złoty medal w rzucie oszczepem, srebrny w rzucie dyskiem i brązowy w pchnięciu kulą. Natomiast najbardziej utytułowaną polską paralekkoatletką została Faustyna Kotłowska z tego samego klubu, zdobywając po dwa złote medale: w pchnięciu kulą, pobijając rekord Europy i w rzucie dyskiem.

W spotkaniu wojewody z zawodnikami uczestniczyli m.in. prezes gorzowskiego „Startu” Jerzy Jankowski  i trener Zbigniew Lewkowicz.

Faustyna Kotłowska – uczennica Technikum Budowlanego w Kościerzynie. Obok sportu interesuje się muzyką i motoryzacją. W 2018 roku zdobyła medal seniorskich Mistrzostw Europy w rzucie dyskiem.

Łukasz Czarnecki –  uczeń Technikum Hotelarskiego w Gorzowie Wlkp. Interesuje się hotelarstwem i muzyką. Jako najmłodszy zawodnik w historii Kadry Narodowej zdobył srebrny medal w rzucie oszczepem podczas seniorskich Mistrzostw Świata w 2017 roku.

Iwona Koprowska –  licealistka,  interesuje się  wiedzą społeczną i motoryzacją. Medal Mistrzostw Świata juniorów jest jej największym dotychczasowym osiągnięciem.

Trener Zbigniew Lewkowicz – biegacz, lekkoatleta. Mistrz Polski. Trener sekcji lekkoatletycznej GZSN Start oraz Kadry Narodowej PZSN „Start”. Także trener koordynator kadry paraolimpijskiej.  Jest absolwentem Instytutu Wychowania Fizycznego w Gorzowie. Ukończył podyplomowe studia trenerskie o specjalności lekkoatletyka,  a  w roku 2018 zdał egzamin na Trenera Klasy Mistrzowskiej. Jest nauczycielem Wychowania Fizycznego w Zespole Szkół Nr 14 w Gorzowie Wlkp.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2013 roku i w tym samym roku brązową odznaką Za Zasługi dla Sportu.