LICEALIŚCI WYSTĄPILI PODCZAS DNI KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ W GORZOWIE WLKP.

PRZEPrze2Prze3Prze5Przed1

Fot. Grzegorz Milewski

Przedstawienie grupy teatralnej Liceum Ogólnokształcącego im. Marii  Skłodowskiej Curie pt. „Przenikanie”  było piątym wydarzeniem podczas trwających Gorzowskich Dni Kultury Chrześcijańskiej organizowanych przez Klub Inteligencji Katolickiej.  Spektakl pokazano 10 października w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta.

Przesłaniem formy  literackiej, której autorką jest kierująca grupą nauczycielka Aneta  Gizińskia-Hwozdyk były optymizm, wiara,  nadzieja oraz wskazanie, że życie na każdym etapie jest wspaniałe, że nie trzeba się bać i nie uciekać przed trudnościami.  – Wyzwania są ważne w życiu, ponieważ je wzbogacają – podkreśla twórczyni.

Symboliczna, skromna scenografia, którą stanowiły materiały biały i czarny sprytnie została wykorzystana do pokazania strachu, a w ostateczności do optymizmu i nadziei. Pogodne zakończenie umocniło bohaterów w wierze, że nawet będąc samotnym, takim się nie jest, bo samotność też może być towarzyszką życia i bać się jej nie należy. Natomiast trzeba dziękować Bogu za każdy drobiazg i cieszyć się z rzeczy na pozór nieznaczących.

Autorka scenariusza powiedziała, że  inspiracją do podjęcia takiej właśnie tematyki był ptak, który uderzył w klasowe okno, pozostawiając na szybie trwały ślad, przypominający cień. Prawdopodobnie ptak ze złamanym skrzydełkiem odleciał, bo nigdzie go nie było.  Grupa maturzystów patrząc na okno westchnęła a ktoś powiedział, że to wygląda jak Duch Święty. – Szukaliśmy ptaka lecz nikt go nie znalazł. Mamy nadzieję, że przeżył i gdzieś fruwa. A na naszym klasowym oknie pozostało symboliczne widmo, niosące nadzieję – powiedziała nauczycielka.

Na zakończenie przedstawienia pieśń pt. „Tylko Ty mnie poprowadź” zaśpiewała uczennica III Liceum Ogólnokształcącego Katarzyna Synowiec, która w rozmowie z milpressem powiedziała, że obecnie uczy się śpiewu w Szkole Muzycznej  I i II st. w klasie  Beaty Gramzy. Katarzyna  Synowiec przez pewien czas była także organistką w kościele w Drezdenku – jej rodzinnej miejscowości, słynącej odbywającymi się tam każdego roku koncertami organowymi.

Natomiast grający w sztuce Paweł Herman należy do koła literackiego,  brał udział w konkursach recytatorskich i jest lektorem w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Tucznie, z którego pochodzi.

Przekonująco zagrali wszyscy młodzi artyści, wykorzystując otrzymane dary pięknej dykcji, gry na instrumencie i śpiewu. Byli to:

Alicja Kamińska – dziewczynka w białej sukience,
Julita Pastusiak – staruszka,
Hubert Konieczny – (pierwszy) człowiek ubrany na czarno,
Patryk Wróbel – (drugi) człowiek ubrany na czarno,
Szymon Cieciura – (trzeci) człowiek ubrany na czarno,
Paweł Herman – (czwarty) człowiek ubrany na czarno,
Julia Stankiewicz – śpiewała (na początku) utwór „Nie wiem jak”,
Szczepan Kopaczel – grał Julii,
Katarzyna Synowiec (III LO) – śpiewała (na zakończenie) utwór „Tylko Ty mnie poprowadź”,
Magdalena Sztadilów – operator dźwięku.

Kolejnym wydarzeniem DKCH, które odbędzie się także w tej bibliotece będzie wykład ks. prof. Grzegorza Chojnackiego z Uniwersytetu Szczecińskiego pt. „Wind of change?” Droga synodalna Kościołą katolickiego w Niemczech. Spotkanie rozocznie sie 14 października o godz. 17.

DKCH zakończą się 29 października.

 

300 total views, 3 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.