„HUMOR U HERBERTA” – DRUGA GORZOWSKA HERBERTIADA

HERB5

Fot.  http://www.wimbp.gorzow.pl

29 października 2019

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp.

W programie:

  1. „Humor Herberta” – wykład prof. dr hab. Małgorzaty Mikołajczak z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego
  1. „Humor w biograficznych portretach Zbigniewa Herberta”– wkład dr hab. Katarzyny Taborskiej z Katedry Literatury Akademii Jakuba z Paradyża w Gorzowie

3. „Nie powrócę do źródła spokoju”, reportaż Izabeli Patek o Zbigniewie Herbercie.

Ubiegły rok ogłoszony został Rokiem Zbigniewa. Herberta (29.X. 1924 – 28. VII.1998)

I i II Herbertiada odbywa się w dniu urodzin poety, 29  października.

Tym razem zaproponowano dwa wykłady. Obydwa poprowadzone były lekko i z humorem, choć humor to także poważna sprawa. I obydwa wykłady, to krótkie informacje o podobnej tematyce, dotykające humoru w twórczości Herberta.

Podczas wykładów wyświetlano różne cytaty, opinie, fragmenty tekstów i listów pisanych przez Herberta.

W pierwszym wykładzie, pani prof. Małgorzaty Mikołajczak usłyszeliśmy m.in. o tym ,że Zbigniew Herbert miał „ogromne poczucie humoru, a żart jego był zawsze pierwszej próby…”. Że wg Herberta humor jest po to, aby rozumieć i poznawać rzeczywistość. A nieodłączną cechą dobrej poezji był (i jest) zmysł humoru.

Oraz to, że warunkiem poczucia rzeczywistości był u Herberta –  dystans.

Zwróciła uwagę też na to, że w jego poezji jest dużo ironii.

Druga pani profesor, Katarzyna Taborska swoją wypowiedź podzieliła na części; np. Typy uśmiechu i sposoby jego wywoływania oraz na tematyczne ukierunkowania. Fragmenty tekstów i listów czytała Anna Łaniewska, aktorka gorzowskiego Teatru.

Obydwa wykłady, podkreśliły to, o czym miłośnicy jego poezji wiedzą i pamiętają. Herbert jest poetą który ciągle nas inspiruje, a jego poezja otwarta jest na różnorodność świata.

Powiedział kiedyś znamienne zdanie: „Naród, który traci pamięć, traci sumienie”.

Kolejnym punktem II Herbertiady był Reportaż Izabeli Patek.

Swoje wspomnienia o znajomości z Herbertem snuli; Ewa Mazur, która w czasie gdy Herbert był kierownikiem literackim gorzowskiego teatru (rok 1965), pracowała w Urzędzie Miasta. Janusz Dreczka, dyrektor  Wydz. Kultury w czasach  istnienia województwa gorzowskiego. Siostrzeniec Herberta  Rafał Żebrowski, Franciszek Franaszek biograf Herberta i Jan Tomaszewicz, od kilkunastu lat dyrektor Gorzowskiego Teatru im. J. Osterwy.

Po przerwie, w której był smakowity poczęstunek, posłuchaliśmy koncertu pt. „Powroty Bardów”  w wykonaniu artystów z Wolsztyna. Spotkanie muzyczno-literackie poświęcone było twórczości Przemysława Gintrowskiego (zm. w 2012), połączone z poezją Zbigniewa Herberta. Program bardzo klimatyczny. Teksty Gintrowskiego zawsze robią wrażenie. A do tego ta nostalgiczna scenografia…

Popołudnie inspirujące, piękne i potrzebne.

Całość prowadził dyrektor gorzowskiej Książnicy Sławomir Szenwald.

 Ewa Rutkowska

 

680 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.