RUSZA AKCJA „MAMY NIEPODLEGŁĄ”

MUZMUZ1

Fot. Grzegorz Milewski

Muzeum im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim zostało zaproszone do współpracy przez Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Projekt, który jest realizowany przez  muzeum w Sulejówku, to projekt pt. „Mamy Niepodległą” zainicjowany w 2013 r. dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Polega on na tym, że instytucje kultury w Polsce przystępują do radosnego świętowania niepodległości poprzez to, że w tych instytucjach można nieodpłatnie wysłać okolicznościową kartkę o tematyce niepodległościowej do wybranego adresata – tłumaczyła podczas konferencji prasowej 6 listopada dyr gorzowskiego muzeum Ewa Pawlak

Ogólnopolska akcja społeczna rozpocznie się 9 listopada, a zakończy 17 listopada br. W Gorzowie kartki będą w tych dniach dostępne w siedzibie muzeum przy ul. Warszawskiej 35 tam będzie się znajdowała urna, do której bezpłatną kartkę będzie można wrzucić, jest ich bardzo dużo, część z nich wykorzystanych będzie do działań edukacyjnych.

Nowoczesność: ustrój i społeczeństwo to temat bieżącej edycji, a inspiracją jest przełom lat 1918/1919. Wprowadzono wówczas powszechne prawa obywatelskie oraz nowoczesne reformy socjalne. Józef Piłsudski jako Naczelnik Państwa powołał 17 listopada 1918 r. rząd, który opracował pakiet nowoczesnych praw. Wprowadzenie ich w życie położyło podwaliny pod demokratyczny ustrój II Rzeczypospolitej. Dzięki tym aktom prawnym Polska, choć obciążona trudnym dziedzictwem zaborów, już w pierwszych miesiącach po odzyskaniu niepodległości znalazła się wśród najnowocześniej zorganizowanych państw świata. Wydarzenie w przestrzeni miejskiej ma na celu zainteresowanie historią i zaangażowanie Polaków do uczczenia niepodległości poprzez działania niestandardowe i sprzyjające budowaniu relacji międzyludzkich.

297 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.