„ZRÓŻNICOWANIE ETNOGRAFICZNE REGIONU GORZOWSKIEGO” – WYSTAWA W GORZOWSKIM SPICHLERZU

„Zróżnicowanie etnograficzne regionu gorzowskiego” to tytuł wystawy zorganizowanej przez Nadwarciańskie Towarzystwo Upowszechniania Dziedzictwa Kulturowego oraz Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta, w gorzowskim Spichlerzu przy ul. Fabrycznej.

Ekspozycję otworzył w piątek, 4 grudnia o godz. 17.00, bez witania oficjeli, z powodu ich braku Lech Dominik kierownik działu Edukacji i Promocji Muzeum Lubuskiego. O zbiorach i specyfice regionu gorzowskiego mówił kurator wystawy etnograf Mirosław Pecuch oraz kierownik działu Historii Monika Kowalska. Wynika ona z uwarunkowań historycznych, kiedy to po 1945 r. ziemię gorzowską zasiedlili przybysze m. in. z Wileńszczyzny i Nowogródczyzny, Polesia i Galicji Wschodniej oraz Łemkowszczyzny. Eksponaty pochodzą ze zbiorów zgromadzonych w dziale Etnografii i prezentują kulturę tych właśnie grup osadniczych – wyjaśniał dr Pecuch.

Wystawę tworzą ozdobne stroje ludowe, instrumenty muzyczne, przedmioty codziennego użytku, różnego rodzaju makatki, kilimy, mapy i zdjęcia. Wśród strojów wyróżnia się haftowany kobiecy strój wileński i aksamitne gorsety z Łemkowszczyzny.

Wystawę na parterze Spichlerza przy ul. Fabrycznej 1-3 można zwiedzać do 26 stycznia 2016 r.

Tekst i foto Helena Tobiasz

1,846 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.