PASZPORT POLITYKI DLA GORZOWIANINA BŁAŻEJA KRÓLA

Król

Foto milpress z 2016 r. –  Błażej Król odbiera nagrodę im. Janusza Słowika w Jazz Klubie Pod Filarami. Na zdj. od lewej śp. Anna Makowska Cieleń – inicjatorka nagrody „Słowika” i Zofia Bilińska – rzeźbiarka.

Informuje Dariusz Wieczorek – Wydział Promocji i informacji UM Gorzów Wlkp.

Błażej Król, jako pierwszy gorzowianin, odebrał we wtorek wieczorem jedną z najważniejszych nagród w dziedzinie kultury – Paszport tygodnika Polityka w dziedzinie muzyka popularna.

 Kapituła nagrodę przyznała za dar zamykania osobistych emocji w piosenkach o atrakcyjnej, zwięzłej i melodyjnej formie. Za wyobraźnię, wierność autorskiej wizji i umiejętność przekonania do niej słuchaczy.

  Moja żona powiedziała: nie stresuj się. Więc w ogóle o tym nie myślałem. Bukmacher też powiedział, że nie mam szans. Dlatego teraz tylko dziękuję. Żonie, babciom, rodzicom, wydawcy. Nie wiem, komu jeszcze – Oldze Tokarczuk? – powiedział Król odbierając nagrodę.

 Tygodnik przedstawia Błażeja Króla jako kompozytora, autora tekstów, gitarzystę i wokalistę reprezentujący ważną ostatnio scenę Gorzowa Wielkopolskiego.

Laureat Paszportów Polityki występował w zespołach Kawałek Kulki i UL/KR. Dziś stale współpracuje muzycznie ze swoją żoną Iwoną w formacji Kobieta z Wydm, przede wszystkim jednak występuje pod własnym nazwiskiem.

Pisze bardzo charakterystyczne utwory o zwartej formie, dość lekkim, melodyjnym charakterze, ale z zaskakującymi, surrealistycznymi, czasem niepokojącymi tekstami. To piosenki stopniowo odrywające się od stylistyki rockowej, żonglujące konwencjami i coraz mocniej nasycone brzmieniami elektronicznymi. Takie znajdziemy także na najnowszej płycie Króla zatytułowanej „Nieumiarkowania”, pokazującej, że autor dalej stylistycznie się zmienia, pozostając sobą.

Błażej Król w 2017 roku został uhonorowany Nagrodą Kulturalną Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

KRÓL

Fot. Łukasz Kulczyński/UM . Na zdj. z red. Wojciechem Kuską

Paszport Polityki to nagroda ustanowiona w 1993 przez tygodnik „Polityka”, przyznawana twórcom w sześciu kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, plastyka (sztuki wizualne) i estrada, od 2002, obejmująca także nagrodę specjalną kreator kultury za osiągnięcia w krzewieniu kultury oraz – od roku 2016 – kategorię kultura cyfrowa. W tym roku nagrodę, oprócz Błażeja Króla, otrzymali: Bartosz Bielenia (film), Weronika Szczawińska (teatr), Dominika Słowik (literatura), Weronika Gęsicka (sztuki wizualne), Jakub Józef Orliński (muzyka poważna), Dawid Ciślak (kultura cyfrowa) oraz Olga Tokarczuk (kreator kultury).

 

 

747 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.