KONCERT CRACOW GUITAR QUARTET W FG

Kwartet

Informuje Urszula Śliwińska – rzecznik Prasowy Filharmonii Gorzowskiej

Muzyczne krajobrazy z Cracow Guitar Quartet

 Grupa czołowych polskich gitarzystów zagra 21 lutego podczas koncertu kameralnego w Filharmonii Gorzowskiej. Cracow Guitar Quartet zabiorą nas w muzyczną podróż od baroku po współczesne rytmy brazylijskie.

 Cracow Guitar Quartet to czołowa polska formacja gitarowa wykonująca muzykę klasyczną wszystkich epok – od renesansu po współczesność. Różnorodny będzie również program koncertu kameralnego w Filharmonii Gorzowskiej 21 lutego.

Koncert rozpocznie obraz dworskiej kultury tanecznej z niemieckich źródeł z początku XVII wieku. Zespół przywoła cztery tańce autorstwa Michaela Praetoriusa ze zbioru Terpsichore, musarum aoniarum quinta.

III Koncert Brandenburski Johanna Sebastiana Bacha to arcydzieło muzyki koncertującej oraz jeden z najpiękniejszych przykładów barokowego obrazu światła i cienia. Część pierwsza Allegro moderato to apoteoza radości. Oparta na figurze corta tworzy obraz triumfu, podniosłego nastroju oraz manifestację duchowej siły człowieka.

W dalszą podróż udamy się do Francji. Niezwykła miniatura Rêverie Claude’a Debussy’ego to ulotny, pejzaż, marzycielska wizja utrwalona w dźwiękach.

– Obecne tu ulubione przez impresjonistów środki wyrazu: operowanie ściszoną dynamiką, subtelność barw i nastrojów, są szczególnie bliskie gitarze, instrumentowi o wyjątkowej intymności i pięknie brzmienia. Dlatego w transkrypcji gitarowej  Rêverie zyskuje szczególny urok – wyjaśnia Łukasz Dobrowolski, jeden z członków Cracow Guitar Quartet.

Na zakończenie pierwszej części koncertu znajdziemy się na Kubie. Za sprawą  kompozycji Krajobraz kubański z deszczem przeniesiemy się w niezwykły świat brzmień sonorystycznych. Usłyszymy rozmaite odcienie padającego deszczu od pojedynczych kropli, po burzę z piorunami i gradem. Autorem utworu jest jeden z największych współczesnych kompozytorów muzyki gitarowej Leo Brouwer.

Po przerwie przenieśmy się nie tylko w świat muzyki norweskiej, ale także w świat baśni i legend tego kraju. Z cieszącego się ogromną popularnością Peer Gynta Edvarda Griega, opartego na dramacie Henryka Ibsena usłyszymy przepełnioną trudnym do opisania smutkiem Pieśń Solvejgi oraz modną w czasach romantyzmu ilustrację orientu w Tańcu Anitry.

Dalsza muzyczna podróż ukarze nam świat ludowej fantastyki rosyjskiej, a stanie się to za sprawą fantazji orkiestrowej Noc na Łysej Górze Modesta Musorgskiego.  W krainę białoruskich baśni zabierze nas natomiast opowieść o sześciu rybach.  Kompozycja z początku XXI wieku jest autorstwa austriackiego kompozytora i gitarzysty Dietmara Ungeranka.

Na zakończenie muzycznej podróży przeniesiemy się do świata dźwięków Brazylii. Zespół wykona trzy tańce brazylijskie napisane przez pochodzącego z tego kraju gitarzystę i multiinstrumentalistę Celso Machado. Pierwszy z nich to Catira, ludowy taniec, w którym pojawia się charakterystyczny wyklaskiwany i stepowany przez tancerzy schemat rytmiczny. Po nim usłyszymy liryczną i tęskną kołysankę Cirandę, a na zakończenie żywiołowe Frevo, widowiskowy taniec z akrobatycznymi figurami, związany z brazylijskim karnawałem.

 BILETY:
25 zł
20 zł z Kartą Seniora

Fot. Archiwum Cracow Guitar Quartet

 

 

 

 

 

 

551 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.