PROMOCJA KSIĄŻKI JANA ŚLESZYŃSKIEGO „PRZEPUSTKA OD PANA BOGA”

PRPROMO5KSI5PROMOCPROM5

Promocja książki Jana Śleszyńskiego odbyła się 25 czerwca w malowniczo położonej Reducie – klubie żeglarskim na wyspie Solnej w Kołobrzegu. „Przepustka od Pana Boga”, to druga pozycja literacka autora, który opisuje rzeczywistość lat 80.tych ub. wieku.

Jest to czas rodzącej się „Solidarności”, robotniczego buntu, strajków, stanu wojennego ale także młodzieńczych wzlotów i upadków. W tych realiach osadzona jest opowieść o miłości dwojga ludzi, którzy marzą o szczęściu i wspólnym życiu. Michał Rogiński, młody ambitny oficer z zasadami, staje się niewygodny dla aparatu partyjno-politycznego w swojej jednostce w Warszawie. Zostaje skierowany do zielonego garnizonu, co oznacza rozłąkę z ukochaną żoną.

W rozmowie z milpress autor zdradził, że tytuł  powieści wziął się m.in z tęsknoty bohatera do żony, w związku z czym zwracał się do dowódcy z prośbą o przepustki, które udawało mu się nawet dość często otrzymywać. Z tej radości nazwał je przepustką od Pana Boga.

Spotkanie poprowadzili Wojciech Czaplewski – pisarz i krytyk literacki oraz dr Robert Dziemba z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Książka opatrzona jest komentarzem Wojciecha Czaplewskiego, który napisał m.in.: – Autor starannie ukazuje historyczne tło: karnawał Solidarności, działania służb oraz pierwsze miesiące stanu wojennego, z pomijanej zwykle przez badaczy perspektywy uczestnika tych ważnych wydarzeń – oficera Wojska Polskiego. Wreszcie po trzecie: bohaterowie tej powieści to zwykli Polacy, ukazani z talentem prawdziwego realisty, z pasją i pisarską sympatią, oraz wplątani w splot zdarzeń, których pozorna banalność stopniowo zmierza do niezwykle dramatycznej kulminacji…

Jan Śleszyński – urodził się w Olsztynie w 1949 roku, gdzie spędził młodość. W 1969 dostał się do Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej, a w grudniu 1970 roku był świadkiem tragicznych zajść w Gdyni. Dramat tych dni opisał w swojej pierwszej powieści „Czyszczenie broni”. Jako oficer Marynarki Wojennej pełnił służbę na okrętach i różnych stanowiskach sztabowych. Obecnie jest na emeryturze i mieszka w Korzystnie w gminie Kołobrzeg. W swoich powieściach opisuje przełomowe lata najnowszej historii Polski, starając się obalać mity związane z tamtymi wydarzeniami.

Miejsce, w którym odbywało się spotkanie to – Reduta Morast, inaczej nazywana Redutą Bagienną, której budowa zakończyła się w 1774 r.  na Wyspie Solnej. Stanowiła ona z Fortem Ujście, kluczowy punkt obrony portu i ujścia rzeki Parsęty.  Budowa militarna o kształcie pięcioboku, składa się z wału ziemnego, ceglanego muru oraz czterech budynków. W 1945 roku reduty bronili niemieccy marynarze. Był to jeden z najdłużej broniących się bastionów podczas bitwy o Kołobrzeg. Po II wojnie światowej zasypano fosę oddzielającą redutę od strony miasta. Przez wiele lat obiekt był w posiadaniu klubu żeglarskiego Joseph Conrad. Obecnie wokół szańca znajduje się Marina Solna/Port Jachtowy. Współcześnie Reduta została zaadoptowana na potrzeby tawerny żeglarskiej.

552 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.