URODZINY GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

Dzwon Pokoju - BN_1

Informuje Marta Liberkowska -Wydział promocji i informacji

Fot. Bartłomiej Nowosielski

To będą wyjątkowe urodziny miasta. 2 lipca Gorzów świętuje 763. rocznicę swojej lokacji. Tego dnia, oprócz tradycyjnego uderzenia w Dzwon Pokoju i uroczystej sesji Rady Miasta, na tory wrócą tramwaje.

2 lipca to w miejskim kalendarzu bardzo ważna data. To rocznica nadania praw miejskich dla Gorzowa. Tego dnia bowiem, 763 lata temu, dokładnie w 1257 roku margraf Johann I z dynastii askańskiej podpisał dokument, na mocy którego Albreht de Luge upoważniony został do założenia miasta o nazwie Landisberch Nova.

Tradycyjnym elementem świętowania urodzin Gorzowa jest uderzenie w Dzwon Pokoju. Podobnie będzie w tym roku. Jednak z uwagi na trwającą pandemię, uroczystość będzie miała skromny charakter. Punktualnie o godzinie 12.00 na placu Grunwaldzkim w dzwon uderzą wspólnie prezydent miasta Jacek Wójciki oraz przewodniczący Rady Miasta Jan Kaczanowski.

Ważnym wydarzeniem tego dnia będzie powrót na tory gorzowskich tramwajów. Po przerwie, związanej z remontem torowiska wzdłuż ulic Kostrzyńskiej i Sikorskiego, nowoczesne wagony „Twist” po pierwszy wyruszą na trasy z pasażerami.

O godzinie 12.15 na przystanek przy katedrze wjadą dwa tramwaje promocyjne, do których prezydent Jacek Wójcicki zaprosi pierwszych pasażerów, czyli mieszkańców Gorzowa oraz zaproszonych gości.  A swój udział w oficjalnym przejeździe zapowiedział m.in. prezes bydgoskiej Pesy – Krzysztof Zdziarski. Pesa to producent gorzowskich „Twistów”. W ramach projektu transportowego w Gorzowie mamy 14 nowoczesnych wagonów tramwajowych.

Po przejeździe dwóch pierwszych wagonów, pozostałe tramwaje ruszą w swoje trasy rejsowe, zgodnie z obowiązującym od 2 lipca od godziny 12.00 rozkładem jazdy. Tego dnia, w południe zostanie również zawieszana komunikacja zastępcza na linii T1. Przejazdy tramwajem przez cały dzień w czwartek, 2 lipca br.  dla pasażerów będą bezpłatne, choć pasażerowie otrzymają w tramwaju specjalny bilet jubileuszowy na pamiątkę pierwszego przejazdu. Na awersie biletu będzie umieszczony aktualny rozkład jazdy linii numer 1.

Na godzinę 13.00 zaplanowana jest uroczysta sesja Rady Miast. To również element tradycyjny obchodów urodzin Gorzowa. W czasie sesji zostanie nadane honorowe obywatelstwo Gorzowa. W tym roku to wyróżnienie trafi do dyrektora gorzowskiego teatru Jana Tomaszewicza.

Urodziny miasta – harmonogram  2 lipca:

Godz.12.00 – uderzenie w Dzwon Pokoju/ pl. Grunwaldzki,

Godzi. 12.15 – przyjazd dwóch nowych „Twistów” na przystanek przy katedrze,

Godz. 12.20 – odjazd tramwajów promocyjnych w stronę pętli „Silwana”,

Godz. 13.00 – uroczysta sesja rady miasta/ sala sesyjna Urzędu Miasta przy ul. Sikorskiego.

 

 

419 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.