GORZÓW PRZYSTĘPNY DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH. „I CO DALEJ”

I co dalej_Stary_Rynek_25NIEP5

Fot. Michał Kopiec

Gorzów coraz bardziej dostępny dla niepełnosprawnych 

Rezygnacja z kostek chodnikowych na rzecz asfaltu wzdłuż ścieżek rowerowo-pieszych, niskie krawężniki przy podjazdach i przejściach drogowych oraz wiele innych udogodnień pojawia się w przestrzeni miejskiej.

Do ideału wprawdzie jeszcze brakuje, ale Gorzów staje się miastem coraz będzie dostępnym dla osób, które poruszają się na wózkach, mają problemy z chodzeniem oraz osób z innymi niepełnosprawnościami. 

By zaprezentować, jak zmienia się Gorzów, wyeksponować poszczególne jego fragmenty, Miasto zrealizuje cykl filmów, które pokażą udogodnienia i nowe rozwiązania, które mają pomóc osobom niepełnosprawnych w poruszaniu się przestrzeni miejskiej.

Autorem filmów będzie Michał Kopiec. 27-letni gorzowianin, od sześciu lat poruszający się na wózku. Na swoim youtubowym kanale pokazuje, jak zmieniły się warunki umożliwiające bezpieczne poruszanie się po mieście. Wskazuje miejsca, których z roku na rok jest coraz więcej, w których infrastruktura jest przyjazna osobom z dysfunkcją narządów ruchu. Zachęca także osoby z niepełnosprawnością do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.

– Moi drodzy, to już sześć lat od kiedy doznałem wypadku. Z tej okazji chciałem podzielić się z Wami moimi doświadczeniami, pokazać, jak to wyglądało, a jak jest teraz. Może kogoś zmotywuję do działania, może komuś otworzę oczy na świat osób z niepełnosprawnościami – zaprasza Michał do oglądania swoich filmów na kanale You Tube „I co dalej?”.

W ramach współpracy z Miastem, Michał zrealizuję osiem filmów. W każdym pokaże inną jego część i podpowie, jak bezpiecznie poruszać się w danym rejonie na wózku lub z inną niepełnosprawnością.

Pierwszy film został nagrany na Starym Rynku. Po generalnym remoncie i renowacji jest to miejsce, które zachęca do spacerów i spędzania wolnego czasu. Jest również coraz bardziej dostępne dla osób poruszających się na wózkach. Sygnalizacja świetlna zaopatrzona jest w sygnał dźwiękowy, a przy przejściach dla pieszych są specjalne wypustki dla osób niewidomych lub słabowidzących.

Przy realizacji kolejnych miejskich inwestycji, projektanci i wykonawcy dokładają wszelkich starań, by wszędzie tam, gdzie jest to możliwe w zakresie infrastruktury miejskiej, stosować rozwiązania przyjazne osobom niepełnosprawnym.

Ponadto wkrótce, w wyniku współpracy miejskiego architekta Dariusza Górnego, z gorzowskim środowiskiem osób niepełnosprawnych, pojawi się kolejna inicjatywa, która ma poprawić komfort poruszania się po mieście i korzystania z miejskiej infrastruktury. Szczegóły wkrótce.

Pierwszy odcinek „wycieczki Michała” po naszym mieście tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=e7LmNogv0nU

Wydział Promocji i Informacji

 

 

309 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.