BADANIA KONSERWATORSKIE W GORZOWIE WLKP.

arch55Arch55

Wyjątkowe badania konserwatorskie w Gorzowie

 Kamienica przy ul Łokietka 21 jest przedmiotem badań studentki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Hanny Kuraszkiewicz. Gorzowianka zamierza do końca tego roku ustalić, jakich materiałów i farb użyto przy kładzeniu pierwszej elewacji tego budynku.

 Badania finansuje z przyznanego Stypendium Artystycznego Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

Kamienica przy ul. Łokietka 21 była własnością architekta Willego Seckpiehla. Zaprojektował on wiele kamienic w przedwojennym Gorzowie, a budynek przy Łokietka był jego pierwszą realizacją. O ile jednak inne kamienice były obiektami naukowych badań i analiz, to kamienica przy Łokietka jak dotąd nie znalazła się w centrum zainteresowań żadnego z badaczy – Hania Kuraszkiewicz jest pierwsza.

Celem badań jest określenie rodzaju użytego oryginalnie materiału i polichromii. To pozwoli ustalić pierwszy kolor elewacji oraz zakres malowania obiektu. Badaczka chce również ustalić jakie są czynniki, które przyczyniają się do niszczenia elewacji, by w przyszłości wyeliminować je z użycia w czasie prac konserwatorsko-naprawczych.

Badania i ich efekty Hania wykorzysta podczas pisania pracy magisterskiej. Docelowo w planach jest również wystawa, prezentująca rezultaty badań.

Info Marta Liberkowska Wydział Promocji i Informacji

Fot. Jan Wojtanowski

343 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.