DO MAGDEBURGA – NA DZIEŃ LUB DWA

BollBOL1Bol5Bol4Bol

Wycieczkę do Magdeburga poleca Grażyna Bolle

Magdeburg – jedno z najstarszych miast byłej Niemieckiej Republiki Demokratycznej  i zarazem cel mojej krótkiej wycieczki.

Dlaczego akurat to miasto?

Spróbuję Was przekonać, że był  to dobry  wybór .

Bliskość hotelu od Starego Miasta /Alter Markt / sprawił, że od  tego miejsca zaczęła się moja przygoda. I tam trafiłam na mieniący się w słońcu złoty posag rycerza na koniu z dwoma towarzyszącymi mu młodymi kobietami, odzianymi w długie szaty. Kim są te kobiety? –  Zastanawiałam się. Żony? Córki? Służebnice?

Następnie znalazłam się przy wspaniałym Starym Ratuszu – najwyższym budynku w Magdeburgu. Jego historia sięga XII wieku, obecnie z siedzibą nadburmistrza.

I tu niespodzianka – czy wiecie, że najważniejszym zabytkiem tego miasta jest katedra św. Maurycego i świętej Katarzyny. Wywiera ona imponujące wrażenie zarówno zewnątrz jak i wewnątrz. Przepiękna jest architektura gotycka, liczne posągi Maryi, jak i sztuka różnych okresów i stylów. Tam również odkryłam grobowiec Ottona I Wielkiego /912-973/ króla Niemiec.

Niedaleko katedry trafiłam na specyficzny budynek zwany Zieloną Cytadelą.

Dlaczego Zielona? Gdyż jest to ciekawe połączenie architektury z roślinnością. Niektórzy uważają go za świetny kicz, a dla mnie było to miejsce niesłychanie urocze z licznymi  kolorowymi kolumienkami, zakamarkami, pięknym patio. Wszędzie tam można spacerować, wchodzić na dachy i podziwiać piękne widoki.

Magdeburg może poszczycić się jeszcze wieloma innymi świetnymi zabytkami m.in.  klasztorami.

A ja natrafiłam tu również na trasę rowerową wzdłuż rzeki Łaby / Elberadweg /. To wymarzony szlak dla ludzi szukających aktywnego wypoczynku.

Myślę moi drodzy, że Magdeburg to typowy cel krótkich wyjazdów dla zainteresowanych zwiedzaniem i przebywaniem z naturą.

Polecam, pa

 

463 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.