A MOŻE DO WENECJI?

GRa5

Relacja Grażyny Bolle

Tym razem zabieram was nie wycieczkę do miast, które fascynowały mnie zawsze i które różnią się od siebie pod każdym względem. Jest to Wenecja – miasto zbudowane na wodzie i Dubaj na pustyni.

Trudno uwierzyć ale cała Wenecja stoi na drewnianych sosnowych polach – i tu od razu ciekawostka – nie gniją one tylko dlatego, ponieważ nie mają kontaktu z tlenem.

Wenecja posiada setki zabytkowych kościołów, pałaców, liczne muzea czy pomniki.

Najważniejszym punktem, sercem miasta jest Plac św. Marka – czy wiesz że tylko on jedynie stoi na lądzie? Przy nim znajdują sie najważniejsze atrakcje miasta. Zaczniemy od Bazyliki św. Marka. Przepięknie zdobiona złota mozaika z posągami czterech koni wykonanych z brązu.

Bazylika stanowi połączenie różnych stylów. Ponadto to symbol trwałości i potęgi weneckiego państwa. W środku największe wrażenie robią kopuły, średniowieczne ambony i skarbiec. Na szczególną uwagę zasługuje Ołtarz Pala d’ Oro – Złoty Ołtarz – jest to istotnie dzieło sztuki jubilerskiej. Zdobią go 1000 pereł, 300 szmaragdów i tyle samo szafirów.

Nie można zapomnieć, że Bazylika jest jednocześnie grobowcem św. Marka.

Drugim najważniejszym zabytkiem jest Pałac Dożów, w którym przez wieki sprawowano władze i znajdowały sie najważniejsze instytucje państwowe. Budowla ta jest przykładem włoskiego renesansu, nadając mu lekkości i subtelności. Pałac ten połączony jest z więzieniem słynnym Mostem Westchnień (Ponte de Sospiri). Dlaczego się tak nazywa? -Ponieważ z tego mostu więźniowie mogli ostatni raz zobaczyć Piękną Wenecję przed skazaniem i głęboko westchnąć.

Najwyższą budowlą w mieście jest Dzwonnica św. Marka. Z jej tarasu widokowego, można podziwiać panoramę Wenecji i zrobić przepiękne zdjęcia. Do pełnego szczęścia brakowało mi kawy, którą chciałabym wypić na Placu św. Marka, delektując się wspaniałym  otoczeniem. Kawa nie była zbyt droga, ale doliczanie do niej wszystkiego np. podanie przez kelnera, stolik, widok,  napiwek  to daje kilkanaście euro za filiżankę. Szkoda!

Najpiękniejsza ulica świata, nazwana jest Canal Grande. Rejs po kanale jest świetną okazją aby przyjrzeć się  niesamowitym zabytkom, pałacom, a jest ich wiele,  około dwustu, kościołom czy mostom. Ich bogactwo zapiera dech w piersi. Trzeba koniecznie zrobić sobie zdjęcie przepływając pod najstarszym i najpiękniejszym  mostem -Ponte di Rialto,

Fascynowały nas również pięknie zdobione fasady domów, podmokłe drzwi, którymi wprost z łodzi wchodzi się do kamienicy.

W Wenecji znaleźliśmy również sporo spokojnych, pięknych zakątków. Warto zgubić sie w labiryncie uliczek, zajrzeć do małych, kolorowych sklepików z pamiątkami. Obserwować

płynące gondole a w nich zakochane pary. Łagodnie falująca woda kanałów odbijająca się o marmurowe nabrzeże nadaje romantyczności i czaru temu miejscu. Nie chce się wracać do realnego świata

Moim zdaniem Wenecja to miasto dla ludzi wrażliwych na piękno,  romantyków i zakochanych .

A dla kogo jest Dubaj ?

 

 

 

 

 

453 total views, 3 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.