NOWY ROK LITURGICZNY I POCZĄTEK ADWENTU

W najbliższą niedzielę, 29 listopada, Kościół wkracza w nowy rok liturgiczny i rozpoczyna Adwent – okres poprzedzający coroczne obchody Bożego Narodzenia. Uwzględniając aktualne uwarunkowania związane z pandemią Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze przedstawia różne propozycje pomagające w dobrym przeżyciu adwentowego przygotowania.
Na ile to możliwe, w parafiach będą organizowane tradycyjne formy duszpasterstwa adwentowego, takie jak msze roratnie, rekolekcje, czy spowiedzi adwentowe. Jednak ograniczenia związane z pandemią uniemożliwiają liczniejsze gromadzenie się wiernych w kościołach, dlatego Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze rekomenduje uwzględnienie następujących propozycji na czas Adwentu:
  1. Najmłodsi uczestnicy rorat mogą skorzystać z internetowego serwisu adwentowego przygotowanego przez redakcję „Małego Gościa Niedzielnego”(roraty.malygosc.pl);
  2. Dla wiernych, którzy chcą się bardziej intensywnie zaangażować w dobre przeżycie czasu Adwentu i Bożego Narodzenia, zostały opracowane 33-dniowe rekolekcje „Oddanie 33”. Można je odprawić indywidualnie w warunkach domowych przy pomocy materiałów drukowanych lub dostępnych w internecie (www.oddanie33.pl), ewentualnie w formie hybrydowej (częściowo indywidualnie, częściowo w parafii);
  3. Rekolekcje adwentowe dla dzieci przygotowane przez Fundację Tota Tua, które ukazywać się będą codziennie od 29 listopada br. o godz. 7.00 na stronie www.oddanie33.pl i na kanale YouTube: www.youtube.com/channel/UCjr_Ud0rpJwaKeqBjRxo6Sw;
  4. Diecezjalne rekolekcje adwentowe odbędą się w dniach 21-23 grudnia. Będą transmitowane w mediach i dostępne on-line.
  5. Wiernym w parafiach należy zapewnić możliwość zaopatrzenia się w opłatki na stół wigilijny.
Od pierwszej niedzieli Adwentu Kościół w Polsce podejmuje również realizację programu duszpasterskiego pod hasłem Zgromadzeni na świętej wieczerzy. Jest to drugi etap trzyletniego cyklu poświęconego Eucharystii, zatytułowanego Eucharystia daje życie. Celem tegorocznego programu jest  zwrócenie uwagi na praktyczne aspekty celebracji mszy św., tak by była ona sprawowana w sposób jak najgodniejszy, a wierni w niej uczestniczący rozumieli znaczenie liturgicznych gestów i słów.

Czas Adwentu (z łac. adventus – przyjście) posiada podwójne znaczenie. Jest okresem przygotowania do świąt Narodzenia Pańskiego, podczas których Kościół czci pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Jednocześnie Adwent kieruje umysły wiernych ku oczekiwaniu powtórnego przyjścia Chrystusa na końcu czasów. Z obu tych powodów Adwent stanowi czas pobożnego i radosnego oczekiwania. W okresie adwentu używa się szat liturgicznych koloru fioletowego. Podczas mszy św. nie śpiewa się hymnu Chwała na wysokości Bogu. Zaleca się umiar w ozdabianiu ołtarza kwiatami. Na organach wolno grać tylko dla podtrzymania śpiewu wiernych. Wszystko to ma pomóc w lepszym przeżyciu radości Bożego Narodzenia.

Najbardziej charakterystycznym z zachowywanych w Polsce zwyczajów adwentowych są Roraty. Jest to msza św. sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny. Tradycyjnie odprawiano ją o bardzo wczesnej porze dnia, jeszcze przed świtem. Obecnie, ze względu na współczesny rytm życia, bywa ona sprawowana również wieczorem. Wierni gromadzą się na liturgii w ciemnościach rozjaśnionych jedynie blaskiem trzymanych w ręku świec lub lampionów adwentowych. Z Roratami związany jest zwyczaj zapalania na ołtarzu specjalnej świecy symbolizującej Maryję – wzór oczekiwania na przyjście Chrystusa. W wielu kościołach umieszcza się również wieniec adwentowy, którego cztery świece zapala się w kolejne niedziele Adwentu.

 Informuje  ks. Andrzej Sapieha – Notariusz Kurii, rzecznik prasowy

545 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.