FILHARMONIA GORZOWSKA ZAPRASZA NA KONCERT W SIECI – JUŻ DZIŚ O 19

FILH

Filharmonia zaprasza na darmowy koncert w sieci

W piątkowy wieczór odbędzie się koncert symfoniczny Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej, który w całości za darmo będzie można wysłuchać online.

„Mendelssohn i Brahms. Spadkobiercy klasycyzmu” to drugi koncert symfoniczny, który Filharmonia Gorzowska proponuje melomanom po wejściu w życie nowych obostrzeń. Obecnie koncerty odbywają się bez udziału publiczności, zaś całość nagranie bezpłatnie udostępniana jest przez internet. W piątkowy wieczór, 27 listopada o godz. 19.00 Filharmonicy zaprezentują dzieła dwóch wielkich kompozytorów niemieckich – Mendelssohna i Brahmsa.

Pierwszy z nich, okrzyknięty „cudownym dzieckiem”, choć żył krótko, znalazł się w gronie  najwybitniejszych i najbardziej znaczących kompozytorów XIX-wiecznej Europy. Do najważniejszych  dzieł w jego dorobku należą symfonie, wśród których osobną grupę zajmuje zbiór dwunastu krótkich symfonii na orkiestrę smyczkową nawiązujących stylistycznie do baroku i klasycyzmu. Pochodzącą z tego zbioru VIII Symfonię smyczkową D-dur  duch Mozartowski. Subtelnie budowany nastrój, cieniowana, oparta na kontrastach kolorystyka, dojrzała konstrukcja – oto jak pisał trzynastoletni Mendelssohn.

Brahms, uznawany za następcę Bacha i Beethovena, przyjmował muzykę Mendelssohna z wielkim zainteresowaniem. Podziwiał zwłaszcza jego wielką dbałość o klarowność formy, której sam, jako piewca klasycystycznej tradycji, był wielkim orędownikiem. Przykładem tego są m.in. dwie Brahmsowskie serenady. W Serenadzie A-dur op. 16 ukazuje romantyczne oblicze kompozytora. Ciekawym rozwiązaniem w instrumentacji utworu jest pominięcie w obsadzie skrzypiec i powierzenie prowadzenia zespołu altówkom, przez co kompozycja zyskuje ciekawy koloryt i wyrazisty nastrój.

Koncert emitowany będzie na kanale You Tube Filharmonii Gorzowskiej, odnośnik znajdować się będzie również na profilu Filharmonii na Facebooku.

Informuje Urszula Śliwińska – rzecznik prasowy FG

235 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.