XII EUROPEJSKIE WARSZTATY MUZYCZNE W KOŁOBRZEGU

RCK

Fot. http://www.rck.kolobrzeg.eu

Rozpoczęły się XII Europejskie Warsztaty Muzyczne w Kołobrzegu, które zainaugurowane zostały 17 lipca 2016 r. w Regionalnym Centrum Kultury, podczas koncertu „Romantyzm kameralny”, w którym wystąpili: Chopin Piano Quintet w składzie: Krzysztof Stanienda – fortepian, Roksana Kwaśnikowska – skrzypce, Magdalena Lech – skrzypce, Maria Stanienda – altówka, Michał Zieliński – wiolonczela. Solistami byli Jan Stanienda – skrzypce i Krzysztof Stanienda – fortepian. Muzycy wykonali koncert na skrzypce, fortepian i kwartet smyczkowy op. 21.francuskiego kompozytora Ernesta Chaussona.
Kulturalne wydarzenie z niezwykłą starannością i profesjonalizmem poprowadziła dziennikarka Radia Koszalin Beata Górecka – Młyńczak.
Kołobrzeska publiczność miała okazję nie po raz pierwszy wysłuchać wirtuozerskich popisów koncertmistrza i wybitnego kameralisty prof. Jana Staniendy oraz jego syna prof. Krzysztofa Staniendy – laureata krajowych i zagranicznych konkursów pianistycznych.
Chopin Piano Quintet jest tegorocznym laureatem programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, dzięki któremu ukaże się w tym roku ich debiutancka płyta DVD z utworami Roberta Schumanna i Dymitra Szostakowicza.
Dyrektorem artystycznym warsztatów jest prof. Jan Stanienda. Odbywać się one będą przez 13 dni. W tym czasie młodzi muzycy wezmą udział w kursie edukacyjnym dla skrzypków, altowiolistów, wiolonczelistów, kontrabasistów, oraz orkiestry. Zajęcia prowadzone będą przez wybitne osobistości świata muzycznego.
Każdego dnia młodzi adepci sztuki instrumentalnej będą mieli okazję do prezentacji swoich umiejętności na wieczornych koncertach w salach Regionalnego Centrum Kultury. Można będzie także podziwiać koncerty profesorów i orkiestry, w Bazylice Mariackiej w Kołobrzegu, oraz podczas Koncertów Plenerowych.

Europejskie Warsztaty Muzyczne i Letnie Warsztaty Orkiestrowe objęli patronatem Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński i Prezydent Miasta Kołobrzeg Janusza Gromek.

Edukacyjny sposób na spędzanie wakacji wybrali także uczniowie Szkoły Muzycznej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Gorzowie Wielkopolskim Blanka i Bruno Pałys. W warsztatach  uczestniczą po raz pierwszy. Ich rodzice twierdzą, że udział w konkursach i występach przed publicznością są doskonałą szkołą dla dzieci, dającą pewność siebie, a przede wszystkim uwrażliwiają na piękno i rozumienie kultury. Po za tym jest to także nauka w formie zabawy.

W ub. roku Bruno Pałys – uczeń III klasy fortepianu wystąpił w Jazz Klubie „Pod Filarami” obok artysty z Poznania Piotra Szychowskiego.  Wykonał Tarantellę Prokofiewa. Powiedział, że do grania zachęcił go tata, który kupił najpierw róg myśliwski a potem pianino.
„Tata także gra i zachęcił do nauki mnie” – wyznał młody pianista, który przyznał, że lubi ćwiczyć.

Rodzeństwo Blanka Pałys – uczennica klasy skrzypiec i Bruno Pałys otrzymali w tym roku stypendia artystyczne Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

 

1,540 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.