DOBRY WIECZÓR GORZÓW

Tekst: Ewa Rutkowska

„Dobry wieczór Gorzów” pod tym hasłem mieści się cykl różnych imprez. Na wieczory 25 i 26 czerwca zaproszono dwa teatry uliczne.

W sobotę zaprezentował się Teatr „Akt” z Warszawy ze spektaklem „Ja Gore”.

O tym, że spektakl powstawał kilka lat można przeczytać w internecie i o tym,  że  pokazano go na „całym” świecie także. Teraz należy dodać, że dwukrotnie gościł w Gorzowie. (Był także w ubiegłym roku).

Zgromadzona na Starym Rynku gorzowska publiczność mogła uczestniczyć w tym bardzo atrakcyjnym przedstawieniu, pełnym ognia. Symbolu życia i śmierci, miłości i płodności, przemiany, pasji, walki i oczyszczenia. Te wszystkie elementy są tu kołem napędowym całego zdarzenia. A dodatkowo taniec i  muzyka łączą się z magią ognia   w jedno, tworząc bardzo plastyczny, miejscami sentymentalny obraz. Wszystko to sprawiło, że byliśmy świadkami swoistego rytuału.

///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

W drugim dniu wystąpił Teatr „Kto” z Krakowa ze spektaklem „Zapach czasu”.

Teatr powstał w 1977 roku z inicjatywy studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Od stycznia 2005 roku Teatr ma status Teatru Miejskiego.

Teatrem ulicznym zajmuje się od 1985 roku, nawiązując do teatru jarmarcznego, kuglarskiego, wędrownego. Był w Gorzowie także w ubiegłym roku.

„Zapach czasu” to poetycka impresja teatralna odwołująca się do świata dziecka. Przywołująca zaczarowany, wypełniony nadziejami i lękami jego świat.

Opowiada o dzieciństwie, dorastaniu, strachu, okrucieństwie, ale też i o miłości.

Nie ma tu tekstu. Jest tylko muzyka (Piotra Czajkowskiego) i wykorzystywane  olbrzymie, jeżdżące dekoracje, ogień, pirotechnika i szczudła. Jest to spektakl uniwersalny. Wyprodukowany przez reżysera Jerzego Zonia.

Ewa Rutkowska

25/26 czerwca 2022

 

68 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.