PIESZE PIELGRZYMKI ZIELONOGÓRSKO – GORZOWSKIE DO CZĘSTOCHOWY

plakat_2025-2Pielgrzymka_plakat_mały_2025
 W okresie wakacyjnym diecezja zielonogórsko-gorzowska organizuje kilka pieszych pielgrzymek do Częstochowy. Pierwsza z nich, duszpasterstwa rolników, rozpoczęła się na początku lipca. Pozostałe odbywają się w pierwszej połowie sierpnia i dotrą na Jasną Górę 12 sierpnia. Wszyscy pątnicy mają do pokonania dystans ponad 300 km. Grupy z Gorzowa Wlkp., Zielonej Góry i Głogowa będą wędrować różnymi trasami. Końcowy etap w ostatnim dniu pielgrzymki pokonają wspólnie i razem wejdą na Jasną Górę.
  • Pielgrzymka Gorzowska (www.pielgrzymkagorzowska.diecezjazg.pl): wyrusza 31 lipca z katedry gorzowskiej po mszy św. odprawianej o godz. 7.00, kierownik – ks. Krzysztof Kolanowski (783 932 121).
  • Pielgrzymka Zielonogórska (www.pielgrzymka.zgora.pl): wyrusza 2 sierpnia po mszy św. sprawowanej o godz. 6.00 w zielonogórskiej konkatedrze, kierownik – ks. Krzysztof Kocz (601 179 918).
  • Pielgrzymka Głogowska (www.pielgrzymka.glogow.pl): wyrusza 2 sierpnia o godz. 6.30 z kościoła pw. św. Mikołaja w Głogowie, kierownik – ks. Paweł Patrzylas (662 659 233).
Tradycja organizowania pieszych pielgrzymek do Częstochowy sięga w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wcześniej pielgrzymi z naszej diecezji brali udział głównie w pielgrzymce warszawskiej. Jednak rosnąca liczba jej uczestników i związane z tym trudności spowodowały, że duszpasterze z różnych części Polski zaczęli organizować własne pielgrzymki. W roku 1981 wyruszyła po raz pierwszy pielgrzymka z Głogowa, w której uczestniczyło wówczas 56 osób. W późniejszych latach na Jasną Górę zaczęto pielgrzymować także z Gorzowa Wlkp., Zielonej Góry i Klenicy.

Pielgrzymka jest powszechną formą religijności, a w kontekście chrześcijańskim zalicza się ją do tzw. pobożności ludowej. Pielgrzymowanie znane już było w czasach Starego Testamentu. Nowy Testament przedstawia Jezusa jako pielgrzyma nawiedzającego świątynię w Jerozolimie, a początek misji Kościoła umieszcza w kontekście świątecznego zgromadzenia żydowskich pielgrzymów przybyłych do Jerozolimy na święto Pięćdziesiątnicy. Chociaż pielgrzymka nie należy do obowiązkowych praktyk chrześcijanina, to jednak Kościół uznaje jej wartość i do niej zachęca. Pielgrzymka przypomina wiernym, że całe ich życie jest drogą do nieba. Pomaga ona również w kształtowaniu ducha pokuty i nawrócenia. Jednocześnie stanowi wyraz radości i świętowania jako oddech od codziennej monotonii oraz okazja do okazywania i doświadczenia chrześcijańskiego braterstwa. Pielgrzymka to ponadto akt kultu. Pielgrzym udaje się do sanktuarium, by spotkać się z Bogiem i oddać Mu cześć. W końcu pielgrzymka to możliwość doświadczenia wspólnoty z Bogiem i innymi pielgrzymami, a także sposobność do dzielenia się wiarą i głoszenia jej.

11 total views, 11 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.