W KOŁOBRZEGU KONCERT ZESPOŁÓW KONKATEDRALNYCH W DZIEŃ CHRZTU PAŃSKIEGO

CHORCHOR1

Fot. Grzegorz Milewski

Kołobrzeg: Koncert konkatedralnych zespołów w niedzielę Chrztu Pańskiego

W niedzielę Chrztu Pańskiego kończącego okres liturgiczny Bożego Narodzenia, w kołobrzeskiej bazylice pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu  zespołów muzycznych działających przy konkatedrze.  Dwa z nich: schola parafialna i chór parafialny powstały w trudnym okresie pandemicznym. Natomiast czynnie działająca od wielu lat jest schola „Kołobrzeskie nutki”.

Koncert prowadził Ryszard Czepulonis – prezes Stowarzyszenia Katolicka Inicjatywa Kulturalna, który  przypomniał tłumnie zgromadzonym wiernym, że kolędy – to bożonarodzeniowe pieśni utrzymane w konwencji  religijnej, wywodzące się z ludowej tradycji. Natomiast ich odmiany o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego nazywane są pastorałkami i mają charakter świecki.  

Na zakończenie koncertu wszyscy wykonawcy a było ich kilkudziesięciu zaśpiewało gregoriańską kolędę „Adeste fideles” w opracowaniu organisty Roberta Dzięcioła. Autorem tekstu jest św. Bonawentura a kompozytorem John Francis Wade.

Scholą młodzieżową dyrygował ks. Adam Pałka a chórem organista. Scholą dziecięcą siostry felicjanki  Katarzyna i Marlena.

Ks. dr Andrzej Pawłowski, proboszcz bazyliki powiedział w rozmowie z KAI, że termin koncertu wybrano m.in. ze względu na kończący się okres liturgiczny Bożego Narodzenia w Kościele, powiedział także:  –  To prawda, że Pan Bóg z każdego zła potrafi wyprowadzić dobro, czego potwierdzeniem jest powstanie przy kościele w tak trudnym czasie dwóch śpiewających grup, młodzieżowej scholi i chóru dorosłych. W niektórych parafiach poprzez pandemię wiele grup muzycznych się rozpadło a w konkatedrze właśnie w tym czasie zespoły powstały – zaznaczył kapłan.

– Jest to wielkie błogosławieństwo i dar od Boga i za to bardzo dziękujemy. Nadal zachęcamy wszystkich chętnych do wspólnego śpiewania w obu  grupach śpiewaczych – mówił proboszcz, podkreślając, że najważniejsze jest to, że ci ludzie na co dzień są pomocni Kościołowi oni pomagają się modlić, są  obecni we wszystkie niedziele roku liturgicznego. Za to jestem im bardzo wdzięczny  – powiedział proboszcz bazyliki.

„Kołobrzeskie nutki” od wielu lat animują śpiew podczas Mszy św. niedzielnej z udziałem dzieci o godz. 11.30.  Schola parafialna powstała w maju ub. roku. Jej zadaniem jest animowanie śpiewu podczas wieczornej Mszy św. niedzielnej. Natomiast chór pod kierunkiem  organisty Roberta Dzięcioła  śpiewa podczas Mszy św. niedzielnej o godz. 10.

Organista w rozmowie z KAI powiedział, że jest wdzięczny seniorom za ich trudną i wytrwałą pracę. Ponieważ śpiewacy nie są profesjonalistami ale kochają śpiew i wykazują niezwykłe zaangażowanie podczas prób.

Koncert zakończył się wspólnym wykonaniem kolędy „Przybieżeli do Betlejem” z towarzyszeniem organów.

Więcej:   https://kair.ekai.pl/depesza/628924/show

175 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.