XXXVII. OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE MŁODYCH AUTORÓW I KOMPOZYTORÓW „SMAK” IM. JONASZA KOFTY

„SMAK” wg SMAK-u Ewy Rutkowskiej

Myśliborski Ośrodek Kultury, Myślibórz, 22 – 24 września 2016

Dwa lata temu zrobiono przerwę w realizacji tej imprezy (remont MOK-u), w ub. roku  realizowana była w nieco zmienionej formule pn. SMAK-Festiwal. A w tym roku, oprócz tego, że imprezę przeniesiono z października na wrzesień, to jakby wróciła do dawnej tradycji. Bo celem tej imprezy były przede wszystkim warsztaty ze znakomitymi twórcami. W tym roku zajęcia w grupach (po 5 osób/zespołów) prowadzili; Ela Adamiak, Adam Ziemianin, Jerzy Filar, Andrzej

E-moll Kowalczyk, Artur Gadowski i Marek Kościkiewicz.  Jako obserwator, w imprezie uczestniczyła Beata Molak, przedstawicielka SAWP. Uczestników tegorocznej edycji  było tylko 17-tu! A jak sięgam pamięcią za tzw. dawnych czasów, w SMAK-u uczestniczyło np. około 40 grup wykonawczych (soliści, duety i zespoły do 5 osób). Nie wnikam dlaczego jest tak, czy było „sito”, czy mało zgłoszeń…

Od zawsze częścią składową SMAK-u są imprezy towarzyszące. Ja ze względu na sentyment do piosenki autorskiej i poetyckiej, wybrałam się ze znajomymi na Koncert Jubileuszowy Eli Adamiak, Jerzego Filara i Wolnej Grupy Bukowina.

Elżbieta Adamiak  – 40 lat na scenie. Polska piosenkarka i kompozytorka z kręgu poezji śpiewanej. Studiowała socjologię na Uniwersytecie Łódzkim i poźniej Jagiellońskim. Na scenie zadebiutowała w 1974 roku w łódzkim środowisku studenckim. Po zmianie uczelni i przeprowadzeniu się do Krakowa nadal związana była z nurtem piosenki  i kultury studenckiej. Współpracowała m.in. z Wolną Grupą Bukowina. Jest laureatką wielu festiwali, m.in. Studenckiego w Krakowie (laureaci z Myśliborza także w tej imprezie uczestniczyli), Zamkowych Spotkań „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie i Festiwalu „Fama” w Świnoujściu. Śpiewała m.in. w Australii, USA, Francji, Niemczech. W 1995 roku wspólnie z mężem Andrzejem Poniedzielskim utworzyli Łódzką Piwnicę Artystyczną „Przechowalnia”.  Ela w Myśliborskim SMAK-u, jako prowadząca warsztaty z A.Poniedzielskim i jurorka  uczestniczyła chyba 6-krotnie. Jedną z nagród na naszych imprezach było zaproszenie do „Przechowalni”.

Jerzy Filar – 40 lat na scenie. Polski kompozytor i wykonawca piosenek z nurtu piosenki poetyckiej, także autor tekstów i animator kultury. Urodził się w Rzeszowie, ale dzieciństwo i młodość spędził w Zakopanem. Debiutował w 1973 roku, współpracując ze studenckimi grupami muzycznymi. Kilkakrotnie występował na „Famie” w Świnoujściu. Jest współtwórcą grupy „Nasza Basia Kochana”. Z tym zespołem zdobył tytuł laureata na 13 Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Otrzymał też nagrodę na Festiwalu w Opolu. W 2001 roku jego płyta „Cienie” nominowana była do tytułu Albumu roku w konkursie Fryderyki, w kategori poezja śpiewana/piosenka autorska. Jako prowadzący warsztaty i juror w Myśliborzu po raz pierwszy.

W Myśliborzu na tegorocznym SMAK-u, podczas koncertu,  Eli i Jerzemu towarzyszył zespół w składzie: gitara – Sebastian Ruciński, kontrabas –  Piotr Górka,  piano – Piotr Goliat, perkusja i akordeon – Andrzej Kwiatek Kwiatkowski.

Wolna Grupa Bukowina – 45 lat na scenie. Polski zespół z nurtu poezji śpiewanej, którego liderem i założycielem  w 1970 roku był nieżyjący już Wojciech Belon. Wtedy uczeń miejscowego Liceum w Busku Zdroju. Była to grupa wędrowna. Oprócz Wojtka, zespół tworzyła, śpiewająca do dzisiaj Grażyna Kulawik. Jako duet zadebiutowali na Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie. Zdobyli wtedy jedną z głównych nagród. W następnym roku do zespołu dołączyli Wojciech Jarociński i Wacław Juszczyszyn. Są w nim do tej pory, a także  na gitarze basowej Grzegorz Rzesławski. Grupa brała udział w wielu imprezach m.in. „Bazuna” w Gdańsku, Giełda Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie, „Fama” w Świnoujściu, Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie czy na Festiwalu w Opolu. Koncertowali także za granicą.

W 2010 roku grupa odznaczona została Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. (teksty o artystach wg. Wikipedii).

SMAK-wy koncert tych trzech wykonawców był bardzo klimatyczny, z  zadumą z tekstami do posłuchania i z piękną muzyką!! Chciałoby się powiedzieć „Trwaj chwilo, trwaj…!” W ten poetycki klimat wprowadzał Adam Ziemianin, czytając kilka swoich utworów. I były bisy i jubileuszowe kwiaty… . Andrzej E-moll Kowalczyk – Obchodzi 30-lecie swojego debiutu. A wszystko zaczęło się w Myśliborzu…  Wtedy, przed laty zdobył nagrodę Związku Autorów i Kompozytorów ZAKR. A teraz podobno zabiega o powrót w dawnej formule myśliborskiego SMAK-u…

SMAK zakończył się w sobotę. I jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

  1. Hebanowy Szczebel do Kariery i 4000 zł oraz nagrodę SAWP dla najlepszej wokalistki i instrumentalisty i 1000 Euro otrzymali; Iza Szafrańska i Paweł Sokołowski z Białegostoku za piosenkę „Jeż i Sójka”
  1. Dębowy Szczebel do Kariery i 3000 zł otrzymał zespół „Majos Squad” z Gorzowa za piosenkę „Brakuje tlenu”
  1. Sosnowy Szczebel do Kariery i 2000 zł otrzymała; Julita Zielińska  z Lęborka za piosenkę „Chmury”
  1. Wyróżnienia po 500 zł otrzymały; Monika Kowalczyk ze Świdnika, za piosenkę „Na własność”Aleksandra Jankowska z Lęborka za piosenkę „Kruche kamienie”.

Jury podkreśla dobry poziom twórców i wykonawców i dziękuje organizatorom za prawidłowe przygotowanie imprezy.

Imprezę sfinansowano ze środków:  Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-        Muzycznych SAWP,  Gminy Myślibórz,  Stowarzyszenia ZAiKS, Myśliborskiego Ośrodka Kultury

Głównym organizatorem SMAK-u jest Myśliborski Ośrodek Kultury. I wg opinii pracowników tej instytucji, impreza była bardzo udana. A Koncerty towarzyszące SMAK-owi cieszyły się zainteresowaniem i uznaniem mieszkańców Myśliborza.

Ja więcej napisałam tylko o wykonawcach  jednej imprezy, bo tylko  w niej uczestniczyłam. Na koniec zacytuję fragment piosenki w wyk. J. Filara:

„Siedzę sobie, grzeję kości sam na sam z samotnością.

Nic do marzeń, nic do żalu

Kiedy stary z nowym wznoszą toast…”

Ja też  wznoszę toast za Elę, Jerzego i Bukowinę…I życzę dalszych pięknych lat na scenie.

 Ewa Rutkowska 

817 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.