W Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim trwają próby przed premierą „Wiśniowego sadu” według Antoniego Czechowa, która zaplanowana jest na 22 marca 2024 roku. Reżyserem spektaklu jest dyr teatru Jan Tomaszewicz.
Dzisiaj dziennikarze poczuli tajemniczą przedpremierową atmosferę. Z niektórymi wykonawcami udało się porozmawiać. Wszyscy aktorzy według projektu scenografa mają na strojach symboliczne wisienki.
W roli głównej jako Lubow Raniewska wystąpi Marzena Wieczorek. Aktorka niechętnie wypowiada się o rolach przez siebie granych. Pragnie aby to widz odebrał i poczuł to co ona przekaże. Stwierdziła, że sama jest ciekawa i chętnie by zapytała widza co i jak zrozumiał. Przyznała także, że ze względów zdrowotnych miała roczną przerwę w pracy artystycznej.
Jan Mierzyński gra rolę bogatego kupca zakochanego w Lubow Raniewskiej. Według niego kostiumy, scenografia i te wisienki na strojach oddają klimat czechowowski. Aktor dodał, że bardzo się cieszy z powrotu klasyki, a „Wiśniowy sad” pozwala mu na zetknięcie się ze wspaniałym tekstem, którym jest zafascynowany i odkrywa teatr na nowo. Wyraził nadzieję, że ten spektakl może spowodować, że młody widz zastanowi się nad sensem życia i zatrzyma się aby zobaczyć piękno tego świata, co w dzisiejszych czasach, gonitwy i skrótowego myślenia instagramowego czy fecebookowego jest bardzo trudne.
Bartosz Bandura, który gra rolę kancelisty, przygotował także ruch sceniczny w tym spektaklu. Zdradził, że będzie bal a tańce inspirowane na niektóych klasycznych, jednak są one tak przerobione aby dramaturgicznie wprowadzały więcej napięcia a jednocześnie by pokazywały relacje pośród różnych bohaterów dramatu. A prywatnie, przyznał Bartosz Bandura, preferuje tańce afrykańskie z synem.
Reżyser Jan Tomaszewicz wyznał, że „Wiśniowy sad” jest bardzo aktuanym dramatem, pokazującym poprzez symboliczne rąbanie wiśniowego drzewostanu, czas przemijania historii i tego co się wokół nas dzieje. Podkreślał, że spektakl jest o nas, o świecie, który nas otacza, o relacjach międzyludzkich. O tym jak potrafimy swoją lekkomyślnością zadecydować o losach innych osób ale możemy też zobaczyć jak ta lekkomyślność wpłynie na nasze losy. Za Czechowem przypomniał, że: – W każdym listku tego wiśniowego kwiecia są pochowane dusze naszych przodków.
Autor: Antony Czechow
Przekład: Jerzy Jarocki
Reżyseria: Jan Tomaszewicz
Scenografia, kostiumy, światło: Krzysztof Małachowski
Muzyka: Marek Zalewski
Ruch sceniczny: Bartek Bandura
Produkcja muzyczna: Tymoteusz Zalewski
Teksty piosenek: Andrzej Ozga
Asystent reżysera: Beata jak walc Chorążykiewicz
Asystent scenografa: Joanna Sapkowska
Obsada:
Lubow Raniewska (ziemianka)– Marzena Wieczorek
Jermołaj Łopachin (bogaty kupiec, pochodzenia chłopskiego) – Jan Mierzyński
Ania (córka Raniewskiej) – Joanna Ginda-Lenart
Waria (przybrana córka Raniewskiej) – Marta Karmowska
Leonid Gajew (brat Raniewskiej)- Artur Nełkowski
Siemion Jepichodow (kancelista Raniewskiej) – Bartek Bandura
Szarlota (guwernantka) – Anna Łaniewska
Piotr Trofimow (korepetytor, student) – Dominik Jakubczak
Borys Simeonow-Piszczyk (ziemianin) – Maciej Kotlarz
Duniasza (pokojówka) -Tina Popko
Jasza (młody lokaj) – Oliwer Witek
Firs (stary lokaj) – Cezary Żołyński
On – Kacper Kubryński
Spektakl rozpocznie się 22 marca o godz. 19.
172 total views, 1 views today