Konferencja z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną pod hasłem: „W stronę samostanowienia, między wolnością a bezpieczeństwem – drogowskazy”, odbędzie się 14 maja w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zb. Herberta w Gorzowie Wielkopolskim. Czas trwania zaplanowano od godz. 10.30 do 13.30.
Partnerem konferencji jest Instytut Literacki Kultura w Maison – Laffitte we Francji. Patronat nad wydarzeniem objął prof. Sławomir Krzychała, Rektor Uniwersytetu Dolnośląskiego we Wrocławiu.
Udział wezmą osoby uczestniczące w Warsztatach Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domach Samopomocy, ich rodzice i opiekunowie, terapeutki i terapeuci, osoby studenckie z kół naukowych wydziałów nauk społecznych.
Zamierzeniem organizatorów jest pewnego rodzaju przebudzenie otoczenia osób z niepełnosprawnością intelektualną: specjalistów, pedagogów, terapeutów i uczestników WTZ i ŚDS, a także ich bezpośrednich opiekunów.
– Dlatego wybieramy formę spotkania ukazującego doświadczenia z praktyki pracy, mającego zwrócić uwagę na trudną drogę do dorosłości osób z niepełnosprawnością intelektualną i psychiczną. Przedstawione zostaną propozycje związane z możliwościami samodzielnego mieszkania dorosłych osób niepełnosprawnych, a także informacje o pracy terapeutów i asystentów we Francji – wyjaśnia dr Wiesław Antosz, inicjator konferencji
Na pytanie po co to spotkanie? Odpowiada, że nie po to, by zdobywać punkty, pochwały czy pozytywne recenzje. Nie po to, by coś sobie załatwić i zdobyć przychylność władz.
– Chcemy pokazać nasz sposób myślenia i widzenia świata. Nie przedstawimy żadnych teorii, koncepcji, rozwiązań. Chcemy zainteresować tym, co robimy w naszej pracy z ludźmi. To jest trochę tak, jak zaczynają działać niektóre uniwersytety. Uniwersytet w Utrechcie czy Zurychu zrezygnowały całkowicie z obecności w rankingach i pogoni za publikacjami w punktowanych czasopismach. Ludzie tam pracujący uznali, że najważniejsza jest jakość praktyki, myślenia, zastanawianie się nad nowymi możliwościami. Czy w pracy z osobami niepełnosprawnymi jest to możliwe? – mówi Wiesław Antosz.
Trochę o WTZ: http://wandamilewska.pl/?p=22335
152 total views, 1 views today