Mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego 28 lat temu zawierzyli nadwarciański gród Matce Bożej Fatimskiej. Od tamtej pory każdego roku 13 maja odnawiany jest Akt Zawierzenia i prowadzona jest modlitwa za miasto. Kilkanaście lat temu w uroczystości uczestniczyły tysiące gorzowian, obecnie ok. 300 osób.
W tym roku modlitwę i zawierzenie prowadzono 12 maja. Mszę św. w „Białym kościele” pw. Świętych Antoniego Padewskiego i Stanisława Kostki, przy którym w oszklonej kaplicy na stałe umieszczona jest kopia Figury MB Fatimskiej, odprawił kapucyn, proboszcz o. Krzysztof Gajewski.
W 1996 r. w rocznicę ocalenia papieża Polaka przed śmiercionośną kulą, gorzowscy radni oddali w opiekę MB Fatimskiej swoje miasto. Rok po zawierzeniu, św. Jan Paweł II przybył z pielgrzymką do Gorzowa Wielkopolskiego. Kilka miesięcy później prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich nieżyjący już radny Tadeusz Horbacz przywiózł z Fatimy kopię Figury MB. Także m.in. z jego inicjatywy przy świątyni wybudowana została oszklona kaplica dla Figury MB Fatimskiej, w której do dziś jest.
Dziś Figura przeniesiona została z kaplicy i umieszczona w świątyni przed ołtarzem, po zakończonej Eucharystii niesiona była ulicami miasta w procesji do katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W trakcie przejścia wierni odmawiali modlitwę różańcową.
W procesji szli gorzowianie, księża gorzowskich parafii, siostry zakonne, przedstawiciele wspólnot religijnych i stowarzyszeń katolickich.
Po wniesieniu Figury do katedry, także w tym kościele odprawiona została Msza św. , której przewodniczył proboszcz ks. Mariusz Kołodziej. Duchowny w kazaniu skupił się przede wszystkim na dzisiejszej Ewangelii, przypominając, że jest to również dzień modlitw za miasto i za tych, których już wśród nas nie ma. Także tutaj odczytana została treść Aktu Zawierzenia mieszkańców MB Fatimskiej. Odczytał ją radny miejski Roman Sondej.
Także w KAI: https://serwiskai.pl/
Św. Jana Pawła II cenią ludzie w różnych krajach. Dziś w Święto MB Fatimskiej w kościołach, księgarniach i bibliotekach w Lizbonie pokazane są książki o naszym Wielkim Polaku.
W jednym z tłumaczeń czytamy:
„Jan Paweł II jest Papieżem Tysiąclecia. I nie jest to proste sprawdzenie chronologiczne (…..). Jego postać jako wielkiego wierzącego ogarnęła świat i w tym uścisku wszyscy ludzie różnych wyznań i religii odkryli, że są kochani przez Boga. (…) Można go nie lubić, ale ten Papież nie pozostawił nikogo obojętnym. Czy nie przydarzyło się to samemu Jezusowi Chrystusowi?” – Napisał we wstępie JOSE patriarcha Lizbony.
Fot. APM
122 total views, 1 views today