DZIEŃ GODNOŚCI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ. KONFERENCJA W GORZOWSKIEJ KSIĄŻNICY

IMG_0214DSC08173DSC08182DSC0818920240514_13105720240514_132010IMG_0220DES

Prelekcje, wypowiedzi i rozmowy a także, sceny rodzajowe i projekcja filmu, złożyły się na przebieg konferencji przygotowanej z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, która odbyła się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zb. Herberta w Gorzowie Wielkopolskim.

Wydarzenie pod hasłem: „W stronę samostanowienia, między wolnością a bezpieczeństwem – drogowskazy” przygotowały 14 maja 2024 roku  Stowarzyszenie Człowiek w Potrzebie Wolontariat Gorzowski oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Złota Jesień”.

Partnerem konferencji był Instytut Literacki Kultura w Maison – Laffitte we Francji. Patronat nad wydarzeniem objął  prof. Sławomir Krzychała, Rektor Uniwersytetu Dolnośląskiego we Wrocławiu.

Uczestnikami byli podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowych Domów  Samopomocy, ich rodzice i opiekunowie, terapeuci, oraz studenci z kół naukowych wydziałów nauk społecznych. Władze miasta reprezentowały Eliza Rudnicka, dyr Wydz. Spraw Społecznych i radna Anna Kozak.

O celu konferencji poinformował jej inicjator dr Wiesław Antosz, prezes stowarzyszenia i dyrektor fundacji. Wyjaśnił, że to spotkanie jest między innymi po to aby przekonać rodziców i opiekunów żeby uwierzyli, że te wszelkie działania są dla dobra ich dorosłych dzieci.

Jakie to działania, można było szczegółowo obejrzeć podczas projekcji filmu, pokazującego prace dnia powszedniego, które wykonują podopieczni. Był to przekrój nie tylko działań na rzecz swojego środowiska jak gotowanie, sprzątanie, prace techniczne ale był pokazany także wypoczynek, wspinaczki górskie, pływanie i zabawy.

Film zobrazował poszczególne etapy dochodzenia osób niepełnosprawnych do pewnej  sprawności nie tylko fizycznej ale również intelektualnej, czego wynikiem jest samodzielność i życie w tak zwanych mieszkaniach chronionych.

Kolejnym osiągnięciem terapeutycznym jest pomoc tych osób niesiona seniorom, w zakresie między innymi robienia zakupów, sprzątania mieszkań, dostarczania obiadów. To tylko fragment zajęć, które można obejrzeć na filmie, który może być udostępniony na nośniku, każdemu, kto byłby zainteresowany tą tematyką.

Wiesław Antosz zinterpretował określenie – godność, twierdząc, że jest to wolność wyboru sposobu życia, a nie bycia marionetką mającą zorganizowane życie przez innych.– Możemy tu zapytać, czy rzeczywiście dbamy o to żeby ich życie było realizowane w sposób godny – powiedział, jednocześnie wyjaśniając, że jest to trudne, a jedną z metod jest wolontariat osób niepełnosprawnych, które pomagają seniorom.

Natomiast prof. Uniwersytetu Dolnośląskiego Małgorzata Oleniacz wygłosiła prelekcję na temat: Koncepcja Eriki Schuchardt – duchowa podróż rodziny osoby z niepełnosprawnością, która jak wyjaśniała, polega na rozumieniu problemów rodziny i jej adaptacji do niepełnosprawności.

Justyna Pawlak i Julita Karasińska z polsko – niemieckiej fundacji Stefanus, mówiły o  koncepcji społeczności mieszkaniowych. Zapewniły, że projekt budowy domu wspomgającego dla dziesięciu osób z niepełnosprawnościami realizowany jest obecnie w pobliskim Gralewie. Fundacja Stefanus będzie w tej dziedzinie współpracować ze stowarzyszeniem Wolontariat Gorzowski.

Uczestnicy konferencji poznali także doświadczenia francuskie w zakresie pracy z osobami niepełnosprawnymi, którymi podzielił się Didier Dehayes z Normandii. Tłumaczem gościa z Francji była Jolanta Kałwa ze Stowarzyszenia Voyages Education Decouvertes.

Na zakończenie uczestnicy WTZ wystąpili w scence rodzajowej symbolizującej ich bunt przeciwko organizowaniu im życia. Pokazali, że chcieliby sami decydować o sobie. – Oni chcą być współpracownikami i tak to się dzieje, co oczywiście rodzi się w systematycznej pracy i trudzie – powiedział Wiesław Antosz.

Spotkanie zakończyło się urozmaiconym poczęstunkiem, który  przygotowali uczestnicy WTZ i ŚDS. Były przekąski, owoce, ciasta, kilka rodzajów deserów i napoje do wyboru.

102 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.