XXIV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL „MUZYKA W KATEDRZE” W KOŁOBRZEGU

 20240822_20251820240822_20343520240822_20394720240822_204358

Dobiega końca XXIV Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w katedrze”, który odbywa się pod patronatem ordynariusza diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej bp Zbigniewa Zielińskiego i prezydent Kołobrzegu Anny Mieczkowskiej. Festiwal rozpoczął się 11 lipca a zakończy 29 sierpnia.

Każdy koncert organizowany jest pod innym hasłem. Muzyka Ameryki łacińskiej była inauguracją festiwalu. Następnie odbyło się wydarzenie ku pamięci śp. prof. Jana Staniendy, pod kierownictwem Krzysztofa Staniendy, syna koncertmistrza, a wystąpiła Orkiestra III Międzynarodowych Warsztatów  Muzycznych im. Jana Staniendy i Letnich Warsztatów Orkiestrowych w Kołobrzegu. Kolejne hasła to Arcydzieła wiolinistyki, Baroque Night i Giganci Opery. 29 sierpnia przewidziano Koncert Finałowy, a w nim Muzykę Świata.

Natomiast 22 sierpnia wieczorem w Kołobrzegu odbył się koncert pod hasłem Muzyka Polskich Katedr, co oznacza, że te same koncerty obok Kołobrzegu grane są także w Poznaniu i Gnieźnie.

W kołobrzeskiej bazylice wprowadzenie do muzycznego wydarzenia prowadziła Wioletta Kowalska z Regionalnego Centrum Kultury, która zapowiedziała, że grać będą: Maciej Frąckiewicz – akordeon, Maciej Kuropaczewski – gitara oraz Orkiestra Świętego Marcina.

W programie znalazły się m.in. cztery koncerty: Concerto Do Maggiore i Concerto in Re Maggiore A. Vivaldiego z Łukaszem Kuropaczewskim, Accordion Concerto M. Góreckiego z Maciejem Frąckiewiczem oraz z udziałem obydwu solistów Concierto de Liege A.Piazzoli.

Maciej Frąckiewicz ma na koncie dziesiątki prestiżowych osiągnięć, w tym Paszport Polityki (2013), zwycięstwo na prestiżowym konkursie akordeonowym Arrasate Hiria (Hiszpania) (2012) czy nagroda główna wraz z nagrodą publiczności na Deutscher Musikwettbewerb w Bonn (2018). Artysta występuje jako solista z najważniejszymi polskimi orkiestrami, a jednocześnie współtworzy szereg wyjątkowych projektów kameralnych.

Maciej Kuropaczewski – występował w najważniejszych salach koncertowych świata.  Często występuje jako kameralista, m.in. z Orion String Quartet (USA), Avim Avitalem (Izrael), Chen Reiss (Izrael), Richardem Galliano (Francja. Jest też wziętym wykładowcą gitary. Prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie podczas wielu europejskich festiwali gitarowych oraz na uniwersytetach w Europie i obu Amerykach. Od 2018 roku jest profesorem w Kunstuniversität w Graz w Austrii.

Orkiestra Świętego Marcina powstała w roku 2018 z inicjatywy dyrygenta Piotra Deptucha oraz Przemysława Kieliszewskiego – dyrektora Teatru Muzycznego w Poznaniu. Nazwa nawiązuje do poznańskiego Kościoła pw. św. Marcina oraz nazwy głównej ulicy stolicy Wielkopolski. Podstawowy skład zespołu zawiera instrumenty smyczkowe, pojedyncze drzewo, blachę, perkusyjne, fortepian i harfę. Orkiestra zadebiutowała 21 sierpnia 2018 r. podczas kołobrzeskiego Festiwalu „Muzyka w Katedrze” wykonując IV Symfonię G-dur Gustava Mahlera w kameralnej wersji Klausa Simona.

W dzisiejszym koncercie uczestniczyli m.in. wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski oraz   dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski.

Koncerty odbywają się w czwartki o godz. 20.30 w bazylice pw. Wniebowzięcia NMP. Festiwal nawiązuje do tradycji muzycznych Kołobrzegu, wywodzących się z końca XIX i początków XX wieku, kiedy miasto słynęło nie tylko jako twierdza i przyciągający kuracjuszy i turystów kurort, ale także jako centrum kultury muzycznej.

W tym roku pięć koncertów odbywa się w bazylice, a dwa z udziałem fortepianu w Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta.

Organizatorami festiwalu są prezydent Kołobrzegu oraz Regionalne Centrum Kultury im. Zb. Herberta. Współorganizatorami parafia katedralna WNMP, Stowarzyszenie Baltic Neopolis Orchestra, Stowarzyszenie Przyjaciół Muzyki „Słuchaj” oraz Bona Fide. Stowarzyszenie Wielkopolan.

Prof. Jan Staniendakoncertmistrz, kameralista, wirtuoz urodził się w Bytomiu w 1953 roku. Zmarł w 2021 roku w wieku 68 lat. Studia ukończył w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Krzysztofa Jakowicza.
Od 1975 r. był członkiem Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka, a od 1977 jej koncertmistrzem i solistą. Prowadził liczne kursy mistrzowskie m.in. w Kołobrzegu, Podkowie Leśnej, Puławach, Janowcu, Żaganiu. Był profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz pedagogiem w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 4 w Warszawie.

 

42 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.