WSPOMNIENIE O JADWIDZE KOWALECZKO

20241120_152729ANNA KOWALECZKO20241120_15405120241120_16464120241120_15480320241120_15400420241120_164945

Dama Gorzowskiej Oświaty. Harcerka, animatorka i działaczka kultury. Nauczycielka i regionalistka.

20 listopada 2024 w ramach „Galeria Lubuskich Pedagogów”, w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Gorzowie Wlkp. odbyło się spotkanie wspominające Jadwigę Kowaleczko.

Urodzona w 1941 roku w Wólce k/Torunia. Zmarła w 2022. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.  Od 1953 roku mieszkanka Gorzowa.

W latach sześćdziesiątych ub. wieku pracowała w Szkole Podstawowej nr 8, jako nauczycielka geografii. Jest na fb wpis jej byłej uczennicy z tej szkoły Danuty Gołąbek. Pracując w szkole, założyła i prowadziła m. in. Szczep Drużyn Harcerskich. Współpracowała z Komendą Hufca ZHP.

Od 1977 roku pracowała w Kuratorium Oświaty, jako wizytator metodyk. A od 1992 została zatrudniona w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym.

Pracowała tu do 2008 roku. Wtedy przeszła na emeryturę. Zajmowała się  doskonaleniem nauczycieli w zakresie edukacji kulturalnej i regionalnej. Współtwórczyni Galerii Twórczości Dzieci i Młodzieży oraz Przeglądu Amatorskiego Ruchu Artystycznego PARA.

Była pomysłodawczynią i dyrektorką Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Tanecznych Dzieci i Młodzieży. Obecnie jest to Festiwal Międzynarodowy. I od kilku lat organizatorem Festiwalu jest Młodzieżowy Dom Kultury.

Ja Jadzię poznałam pracując od 1984 roku w Wojewódzkim Domu Kultury. Jako główny instruktor ds. amatorskiego ruchu artystycznego. Ona pracowała wtedy w Kuratorium Oświaty. Była członkiem wojewódzkiego składu jurorów oceniających przeglądy Amatorskiego Ruchu Artystycznego w domach kultury na terenie województwa gorzowskiego. A ja byłam koordynatorem tych wyjazdów. Potem wspólnie organizowałyśmy koncerty wojewódzkie w różnych dziedzinach sztuki. Wspólnie zabiegałyśmy o nagrody dla najlepszych zespołów.

Oprócz Przeglądów ARA, organizowałyśmy także szereg konkursów recytatorskich. między innymi  „Od Mickiewicza do Miłosza”, czy Konkurs „Krasomówczy”.

Jest takie powiedzonko „Nie ma takich trzech jak nas dwóch”. I my obydwie „mieszałyśmy w tym tyglu”. Był to wspaniały okres także dla amatorskiego ruchu artystycznego. Jadwiga była także autorką wielu opracowań metodycznych oraz licznych publikacji o szkolnym ruchu artystycznym.
Na spotkaniu wspominano Jadzię jako elegancką, kulturalną, empatyczną osobę. Bardzo pracowitą i uporządkowaną. Miała jeden „nałóg”. Paliła papierosy. Ale przecież, wtedy paliło się we wszystkich biurach…

Wspominali Ją Michalina Januszkiewicz, też harcerka, plastyczka Danuta Przybysz, jej późniejszy dyrektor, Jerzy Kaliszan, też metodyczka Krystyna Krzywak. W spotkaniu uczestniczyła też córka pani Jadwigi Anna Kowaleczko – Krupa.

Dość szczegółowy życiorys przedstawiła Sandra Sokołowska.

Jadwiga Kowaleczko została odznaczona różnymi medalami i wyróżnieniami. Lubiła podróże. Bardzo kochała swoją rodzinę.

Całość moderowała z-ca dyr. WOM, Magdalena Płatonow.

Potem było słodko i kawowo i rozmowy „w podgrupach”.

I ja tam byłam…

Ewa Rutkowska

(Korzystałam z tekstu Hanny Ciepieli, Multimedialnej Encyklopedii Gorzowa)

 

 

 


Foto wm

 

72 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.