PREKURSOR ENDOSKOPOWEGO USUWANIA NOWOTWORÓW W GORZOWSKIM SZPITALU

Szpit

Na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej,  chirurgów z gorzowskiej lecznicy wspierał swoją wiedzą i doświadczeniem dr n. med. Jan Pertkiewicz, jeden z prekursorów epoki endoskopowego usuwania nowotworów metodą ESD w Polsce. Metoda ta pozwala na usuwanie wczesnych zmian nowotworowych z przewodu pokarmowego bez konieczności wykonywania zabiegu operacyjnego.

Podczas pobytu w Gorzowie Wlkp. dr Pertkiewicza chirurdzy przeprowadzili 9 skomplikowanych zabiegów, głównie w zakresie dróg żółciowych i trzustki.

– Jednym z naszych pacjentów był ponad 90-letni mężczyzna. W jego przypadku nie można było wykonać tradycyjnej operacji. Zabieg endoskopowy był jedynym wyjściem. Dzięki wieloletniej współpracy z dr Pertkiewiczem i jego obecności w sali endoskopowej pacjent wyzbywa się problemu zdrowotnego, a my zbieramy to co najcenniejsze czyli doświadczenie – mówi Marek Buszkiewicz – chirurg z gorzowskiej lecznicy.

Tego typu wizyty są nie tylko okazją do podpatrywania technik wykonywania zabiegów, które w dużych ośrodkach chirurgiczno-onkologicznych wykonuje się niemal na co dzień, ale także do testowania nowych rozwiązań technicznych w  endoskopii.

–  Medycyna jest bardzo dynamiczną dziedziną nauki. Aby nadążyć za nowinkami trzeba być na bieżąco. Ja bardzo się cieszę, że tu w Gorzowie jest podatny grunt na zdobywanie nowych umiejętności. Lekarze chcą się uczyć nowych rozwiązań, zdobywać doświadczenie w technikach wykonywania skomplikowanych zabiegów. Dzięki temu chorzy znajdują pomoc blisko domu, swoich bliskich, a to daje im większy komfort leczenia – mówi dr Pertkiewicz.

/ wg A. Wiśniewskiej/

236 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.