UPAMIĘTNIENIE KS. JÓZEFA CZAPRANA – SPRAWIEDLIWEGO WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA W 80. ROCZNICĘ ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ
Mszą świętą w katedrze gorzowskiej o godzinie 11.00, 8 maja 2025 roku rozpoczęły się wojewódzkie obchody 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Liturgii, w koncelebrze z bp Tadeuszem Lityńskim, bp Adrianem Putem i bp Pawłem Sochą oraz wieloma kapłanami przewodniczył i homilię wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa. Po eucharystii na placu katedralnym podczas uroczystego apelu z ceremoniałem wojskowym odsłonięto tablicę dedykowaną ks. Józefowi Czapranowi.
Rozpoczynając homilię biskup Edward Kawa dziękował za wszelkie dobro świadczone na rzecz Ukrainy. Dalej, bp Kawa zestawił postać świętego Stanisława ze Szczepanowa – biskupa krakowskiego, męczennika, patrona Polski i dnia dzisiejszego (8 maja) z księdzem Józefem Czapranem, podkreślając ich wielką odwagę i to, że nie bali się przeciwstawić systemowi, który był antyludzki. – Ks. Józef był człowiekiem wielkiej wiary, przeżywał każdą Eucharystię, żył słowem Bożym, korzystał z tych darów, które Bóg daje. Był człowiekiem bardzo wrażliwym. Nie wahał się pomagać ludziom, którzy się do niego zwracali, których jak sądzę było wielu – mówił biskup. Nie oczekiwał nagrody, przez całe życie nie wspominał czego dokonał we Lwowie. Po wojnie ks. Józef Czapran musiał zostawić wszystko i wyjechać ze Lwowa, to go nie załamało, nie zgasiło, ale pozwoliło odnaleźć swoje powołanie i nowy dom, którym stał się gorzowski kościół – przypomniał biskup Kawa. W procesji z darami ołtarza obok darów eucharystycznych znalazł się również dar pieniężny od Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej dla diecezji lwowskiej.
Liturgię zakończyła pieśń „Boże coś Polskę przez tak liczne wieki, otaczał blaskiem potęgi i chwały”, przy dźwiękach której opuszczono mury świątyni i udano się na plac przed katedrą na uroczystość z ceremoniałem wojskowym. Podczas apelu odsłonięto tablicę poświęconą ks. Józefowi Czapranowi, proboszczowi katedry w latach 1952 – 1963. Tablicę, umieszczoną na zewnętrznym murze prezbiterium odsłonił bp Edward Kawa oraz Anna Strzelczak –wnuczka Julianny i Stanisława Matysiaków, którzy w czasie wojny opiekowali się tak jak własnym synem, uratowanym żydowskim dzieckiem, dziś 83-letnim Andrzejem Jampolerem, obywatelem Stanów Zjednoczonych.
To właśnie dzięki staraniom ocalałej rodziny Jampolerów, Jad Vashem 24 stycznia 2022 r. pośmiertnie uznało ks. Józefa Czapran za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata. 19 marca 2025 r. bp Tadeusz Lityński odebrał w Yad Vashem w Jerozolimie przyznane ks. Józefowi Czapranowi odznaczenie: medal i dyplom Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
List od uratowanego Andrzeja Jampolera odczytał obecny na uroczystości Jerzy Kozielewski z Towarzystwa Jana Karskiego, które zabiega aby w Gorzowie była ulica lub skwer imienia ks. Józefa Czaprana. Ryzykując życiem, ks. Czapran w czasie okupacji jako proboszcz lwowskiej parafii św. Antoniego wystawił żydowskiej rodzinie Jampolerów fałszywe katolickie metryki chrztów i ślubów. Te dokumenty umożliwiły rodzinie ucieczkę z okupowanego przez Niemców Lwowa i ocalenie życia. W 1946 r. rodzina Jampolerów wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Ks. Czapran przybył w 1946 r. na Ziemie Zachodnie, gdzie pełnił posługę w różnych, ważnych funkcjach duszpasterskich. Zmarł 31 maja 1972 roku w Gorzowie. Spoczywa na tutejszym cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej.
Uroczystość upamiętnienia ks. Józefa Czaprana w 80. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej zorganizowali i udział wzięli: wojewoda lubuski Marek Cebula, biskup Tadeusz Lityński, Dowódca 15 Lubuskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Leszek Giergielewicz, a także w niej uczestniczyli: prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wiceprezydent Małgorzata Domagała, senator Władysław Komarnicki, b. europoseł Elżbieta Rafalska w towarzystwie b. posła Marka Surmacza i radnego Romana Sondeja, dyr. Archiwum Państwowego Dariusz Rymar oraz przedstawiciele: Wojska Polskiego, duchowieństwa, administracji województwa, władz samorządowych, jak też wielu różnych instytucji i środowisk z regionu oraz mieszkańcy.
Tekst i foto: Helena Tobiasz
29 total views, 3 views today
