FILHARMONIA GORZOWSKA ROZPOCZĘŁA SEZON ARTYSTYCZNY 2017/2018

FG1FG2

Koncertem „Moniuszko, Chopin, Rimski-Korsakow” rozpoczął się nowy sezon artystyczny 2017/2018 w Filharmonii Gorzowskiej.

Orkiestra FG pod batutą Jacka Kraszewskiego zagrała arcydzieła mistrzów muzyki klasycznej.

Na początek zabrzmiała Uwertura do opery „Verbum nobile” Stanisława Moniuszki. Następnie, z towarzyszeniem orkiestry Krzysztof Książek wykonał Koncert fortepianowy nr 1 e-moll op. 11.

Po antrakcie melomani wysłuchali legendarnej Suity Symfonicznej Szeherezada Nikołaja Rimskiego-Korsakowa.

W foyer filharmonii w formie plakatów prezentowana jest wystawa muzycznych tekstów z tomiku wierszy „Ad Libitum” gorzowskiego melomana Marka Piechockiego. Niektóre z nich  dedykowane są gorzowskim filharmonikom.

Dyrektorem CEA FG jest Mariusz Wróbel. Dyrygentem orkiestry od nowego sezonu jest  Jacek Kraszewski.

Krzysztof Książek – pianista – ur. się 5 sierpnia 1992 r. w Krakowie. Naukę rozpoczął w wieku 9 lat w klasie fortepianu mgr Grażyny Hesko-Kołodzińskiej i ukończył PSM I st. im. S. Wiechowicza w Krakowie. Od 2005 r. kształci się pod okiem prof. Stefana Wojtasa, najpierw jako uczeń szkoły muzycznej II st., później jako student Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Studia podyplomowe realizuje w Hochschule fur Musik, Theater Und Medien Hannover, pod kierunkiem prof. Ardie Vardiego. Jest laureatem  ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów.

W ub. roku ukazała się płyta CD z Koncertem e-moll op.11 Fryderyka Chopina z towarzyszeniem Santander Orchestra pod dyr. Jose Marii Florencio. W tym roku zostanie wydana solowa płyta Krzysztofa Książka z utworami Chopina.

Jacek Kraszewski – dyrygent – ur. się 27.07.1957 r. w Szczecinie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Ukończył klasę dyrygentury pod kierunkiem prof.  Witolda Krzemieńskiego.
W latach 1978-1992 był skrzypkiem i dyrygentem w operze i operetce w Szczecinie, a od 1989 r. jej dyrektorem naczelnym i artystycznym. Był jednym z inicjatorów i organizatorów Festiwalu Muzyki Współczesnej „Młoda Muzyka Polska”.

W latach 1993-1996 był dyrygentem w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, a w sezonie artystycznym 1994/95 pełnił w nim obowiązki dyrektora artystycznego.
W latach 2005 r. do 2007 r. był zastępcą dyrektora ds. artystycznych w Operze na Zamku w Szczecinie. Jest profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuki w Szczecinie.

Nowy szef gorzowskiej orkiestry objął stanowisko po Monice Wolińskiej, która z gorzowską filharmonią związana była od 2013 r. , obecnie zdobyła prestiżowe stypendium opery w Dallas, w stanie Teksas i znalazła się w gronie sześciu wybranych kobiet-dyrygentów z całego świata

Mariusz Wróbel – dyrektor FG – ma 43 lata, pochodzi z Bytomia. Był m.in dyrektorem Bytomskiego Centrum Kultury, szefem Instytucji Filmowej Silesia Film w Katowicach oraz kierownikiem projektu w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie, ponadto jest wykładowcą akademickim na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz na Akademii Muzycznej w Katowicach, jest również przewodniczącym rady Fundacji Kino Gloria.

 

 

 

 

 

275 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.