WERNISAŻ WYSTAWY „DOŚWIADCZENIE CIAŁA”

Relacja Ewy Rutkowskiej

Galeria BWA, Miejski Ośrodek Sztuki. Wernisaż wystawy „Doświadczenie ciała”

Gorzów Wlkp.  7 października 2017

Wystawę otworzyła dyrektor MOS/BWA Marta Gendera, witając zebranych widzów i informując z zadowoleniem, że MOS pozyskał nową salę wystawienniczą. A kurator wystawy Agata Smalcerz wyraziła nadzieję, że mimo różnych wieści Galeria BWA w Gorzowie przetrwa w tym pomieszczeniu jeszcze długie lata.

Przyznam, że jest jakby coraz jaśniej i przestrzenniej, więc wszelakie zakusy na przeniesienie Galerii z tego „zaczarowanego” miejsca mijały by się z celem.

Na wystawie w Gorzowie pokazane są prace z Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA w Bielsku Białej. Jest to tylko niewielka część (Galeria w Bielsku Białej posiada w swoich zasobach kolekcję liczącą około tysiąca prac).

Ten wernisaż odbywał się wg innego scenariusza, niż zwykle. Po otwarciu i wyjaśnieniu pewnych pryncypiów, każdy widz mógł sam oceniać i kontemplować wystawione prace. A wystawiono tu obrazy, fotografie i dwie rzeźby. Po mniej więcej dwudziestu minutach, po wystawie, z komentarzem przy poszczególnych, wybranych pracach oprowadzała kuratorka wystawy. Wśród wystawianych prac, znajdują się także prace artystów, których gorzowianie znają z indywidualnych wystaw w minionych latach.

Tytuł wystawy „Doświadczenie ciała” wziął się z tego, aby prace wiązały się z sobą. Każda praca na swój sposób mówi o człowieku i jego ciele. O autorskich przeżyciach i doświadczeniach. Ciało człowieka może być nośnikiem wyższych form kultury, ale może być tylko pożądaniem.

W folderze, do którego odsyłam widza, gdyż on bardzo dogłębnie objaśnia wszystkie prace i poruszane tematy wystawionych dzieł.

Czytamy w nim m.in.: „Prace poruszają rozmaite problemy współczesności, jednak łączy je bohater, podmiot danego dzieła, którym zawsze jest człowiek. Czasem jest to konkretna osoba, czasem przedstawienie symboliczne lub metaforyczne. Zewnętrzna powłoka, ciało doświadcza rzeczywistości w sposób fizyczny, jest konkretem, który można opisać… Artyści poprzez doświadczenie ciała i sposób jego przedstawiania, odnoszą się do sfery duchowej człowieka i całego związanego z nią bogactwa zagadnień z dziedziny egzystencji, filozofii, religii”.

Wystawa bardzo interesująca i pobudzająca do myślenia. Polecam jej odwiedzenie.

Czynna będzie do 12 listopada.

Ewa Rutkowska

203 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.