GORZÓW WLKP.: UCZCZONO OFIARY MORDÓW NA WOŁYNIU

Tablica 1

Fot. Grzegorz Milewski

W 75. rocznicę pierwszych mordów na Wołyniu przypadającą 9 lutego, w Gorzowie Wielkopolskim odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary Rzezi Wołyńskiej. Wieczorem w ich intencji w kościele o.o kapucynów odprawiona zostanie Msza św. . Od dziś miejsce pamięci pomordowanych znajduje się w Parku Siemiradzkiego.

Tablicę poświęcił kapelan Kompanii Kadetów im. Zesłańców Sybiru ks. Artur Nebelski. Umieszczona na głazie, ku pamięci ofiar zastąpiła wcześniejszą, poświeconą radzieckiemu gen. Mikołajowi Bierzarinowi, która została zdjęta w ramach dekomunizacji.

W uroczystości udział wzięli m.in przedstawiciele Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego z wojewodą Władysławem Dajczakiem, urzędu miasta z przewodniczącym RM Sebastianem Pieńkowskim, straży pożarnej, policji, kombatantów, stowarzyszeń kresowych, młodzieży, Instytutu Pamięci Narodowej ze Szczecina.

Wojewoda Władysław Dajczak, przypomniał tragiczne wydarzenia z 9 lutego 1943 r. które miały miejsce w polskiej kolonii Parośla w gminie Antonówka. Zamordowanych tam zostało   173 naszych rodaków.

-Tragedia Wołyńska była momentem przełomowym w zagładzie polskich Kresów. Unicestwiono tą część naszej narodowej historii i przez lata, ci co zginęli nie zostali  upamiętnieni – powiedział wojewoda, dodając, że jednocześnie trzeba  przebaczać, szukać pojednania, rozwiązywać wspólnie trudną i bolesną historię ale trzeba pamiętać o tamtych zbrodniach dokonanych przez nacjonalistów ukraińskich na polskiej, cywilnej ludności.

Więcej na: https://ekai.pl/gorzow-wlkp-uczczono-ofiary-mordow-na-wolyniu/

263 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.