CZESŁAW CZAPLIŃSKI, FOTOGRAFIK – O LECHU WAŁĘSIE

Czesłąw

Na zdj. Czesław Czapliński

Czesław Czapliński, fotografik mieszkający w Nowym Yorku, na pytanie czy fotografował Lecha Wałęsę, opowiedział mi historię z roku 1989, kiedy tylko jemu udało się być tydzień przed obradami Okrągłego Stołu wśród ludzi najbardziej zaufanych. Złożył wtedy przysięgę, że nie będzie opowiadał zakulisowych rozmów polityków. Po 10. latach zwolniony został z  przysięgi. Notka z tego spotkania znajdzie się w mojej książce „Prześladowałam Lecha Wałęsę i nie żałuję” , którą ciągle aktualizuję, a pierwsze jej wydanie ukazało się sześć lat temu.

Lech Wałęsa półtora miesiąca temu był w Ameryce. Gdy o jego wizycie dowiedział się Czapliński, razem z synem poszli na spotkanie z byłym prezydentem Polski.

– Wziąłem syna na spotkanie, żeby zobaczyć go razem. Po raz pierwszy widziałem taką sytuację, że prowadzący spotkanie, gdy się ono skończyło po 45 minutach powiedział, że jeśli ktoś chce zrobić z prezydentem Wałęsą selfie, to bardzo proszę. W kolejce natychmiast się ustawiło ze 150 osób, albo więcej, mój syn także się ustawił, ja też.  I teraz to zdjęcie Lech Wałęsa mi podpisał. Słuchajcie, po prostu bajka! – powiedział uradowany Czesław Czapliński, który kilka dni temu znowu fotografował Lecha Wałęsę w Warszawie.

Spotkanie z Czesławem Czapliński odbyło się w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu. Wśród słuchaczy był m.in Stan Borys – muzyk, wokalista, kompozytor, poeta.

BORYS

Czesław Czapliński – fotograf, dziennikarz i dokumentalista. Urodził się w 1953 r. w Łodzi. Od roku 1979 mieszka w Nowym Jorku i Warszawie. Uczestniczył z aparatem w ręku w ważnych wydarzeniach. Fotografuje znane osobistości.

Natomiast ja wróciłam ze środkowej części USA miesiąc temu. Tubylcy o Polsce myślą, że jest częścią Rosji. Zaskoczył mnie przebywający tam inżynier z  Pakistanu, który powiedział: „Polska – to Lech Waleza, on jest bardzo u nas znany i szanowany”.

Wanda Milewska

 

 

 

219 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.