OBCHODY 1. ROCZNICY ŚMIERCI KS. WITOLDA ANDRZEJEWSKIEGO

Msze św. , koncert, program telewizyjny, wieczór poetycko – muzyczny oraz konferencja złożą się na obchody pierwszej rocznicy śmierci ks. prałata Witolda Andrzejewskiego – legendarnego kapelana NSZZ „Solidarność”. Obchody potrwają od 29 do 31 stycznia.

W Filharmonii Gorzowskiej 29 stycznia koncertem pt. „ Misjonarz szczęścia” rozpocznie się rocznicowe wspomnienie dedykowane ks. Witoldowi. Orkiestra FG pod dyr. Moniki Wolińskiej wykona utwory Gabriela Faure, Samuela Barbera, Julesa Masseneta, Krzysztofa Pendereckiego, Edwarda Griega i Ennio Morricone.

Następnego dnia wyemitowany zostanie program w lokalnej telewizji Teletop pt. „Pan Cogito i cząstka różańca”. Będzie to wcześniej nagrany spektakl, w którym m.in. znajdą się wypowiedzi ks. Andrzejewskiego z czasów, gdy pracował w teatrze i spotykał się ze Zbigniewem Herbertem, który w gorzowskim teatrze w latach 60. tych był kierownikiem literackim.
Postać ks. Andrzejewskiego zagra gorzowski aktor Michał Anioł. Wystąpią także Teresa Lisowska, Jan Mierzyński i Artur Nełkowski.

Jan Tomaszewicz – dyr. gorzowskiego teatru, w rozmowie z milpress, powiedział, że po śmierci księdza otrzymał wiele zdjęć, także jego ojca, który zginął w Katyniu. „ Ważnym elementem emocjonalnym jest sutanna kapłana, przekazana teatrowi. Dostałem wiele zdjęć księdza, także tych z dzieciństwa i chcę je wykorzystać w tym filmie. A wszystko dzieje się na scenie, na której on pracował” – powiedział dyr. Tomaszewicz. Wykorzystana zostanie również płyta, wydana z okazji Roku Zbigniewa Herberta, na której obok Anny Seniuk, Zbigniewa Zapasiewicza, Krzysztofa Kolbergera i gorzowskich aktorów, poezję wielkiego poety, czyta ks. Witold Andrzejewski.

W tym samym dniu o godz. 16.30 w Instytucie Bp. Wilhelma Pluty, rozpocznie się spotkanie zatytułowane „Ksiądz Witold Andrzejewski, kapelan Gorzowskiej „Solidarności””. Sylwetkę kapłana przedstawi dr Marek Rusakiewicz. Odtworzony zostanie apel kapelana do delegatów zjazdu Gorzowskiej „Solidarności”. Na zakończenie odprawiona zostanie Msza św.

Andrzejewski Instutut Pluty111

Natomiast na 31 stycznia Akcja Katolicka przygotowała montaż słowno – muzyczny, który odbędzie się w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, w którym ks. Andrzejewski był proboszczem. Wieczór rozpocznie się archiwalną modlitwą „Anioł Pański” i rozważaniami ks. Andrzejewskiego, które duszpasterz prowadził w Radiu „Gorzów” Plus. Następnie aktorzy Teatru im. Juliusza Osterwy czytać będą poezję ks. Jana Twarowskiego, Zbigniewa Herberta i Romana Brandstaettera. Oprawę muzyczną przygotowali uczniowie Szkoły Muzycznej I st. im. Władysława J. Ciesielskiego pod kier. dyr. Lecha Serpiny.

Ks. W. Andrzejewski plakat

Ks. Andrzejewski urodził się 5 kwietnia 1940 r. w Kownie. Jego ojciec, również Witold, zginął w Katyniu.
Ks. Andrzejewski był współtwórcą gorzowskiej „Solidarności”, twórcą Duszpasterstwa Akademickiego, inicjatorem Mszy św. za Ojczyznę i pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Pełnił funkcję kapelana policjantów, żołnierzy Armii Krajowej, bibliotekarzy oraz „wilniuków” i „lwowiaków”. W 2007 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Orderem Odrodzenia Polski Polonia Restituta za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

W 2009 r. w 20. rocznicę wolnych wyborów, ks. Witold Andrzejewski obok pierwszych parlamentarzystów otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Województwa Lubuskiego. Dwa lata wcześniej, z okazji 750-lecia grodu nad Wartą, został Honorowym Obywatelem Gorzowa Wielkopolskiego.

Od 1989. r. był proboszczem parafii p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zanim został księdzem studiował polonistykę, skończył szkołę teatralną, pracował w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wlkp. . Przez dziesięć lat w samo południe prowadził w Radiu „Gorzów” rozważania przed modlitwą Anioł Pański.

Zmarł po ciężkiej chorobie 30 stycznia ub. roku. Prezydent Bronisław Komorowski pośmiertnie odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej obok swojej matki.

2,328 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.