FESTIWAL IM. WOJCIECHA KILARA W FILHARMONII GORZOWSKIEJ

KIL55

Po raz szósty zainaugurowany został  Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara w  Filharmonii Gorzowskiej.

Na rozpoczęcie festiwalu 13 października  zaprezentowane zostały dzieła Karola Szymanowskiego i Grażyny Bacewicz oraz Igora Strawińskiego. Gościem specjalnym koncertu inauguracyjnego był wybitny  pianista  Piotr Paleczny, który z towarzyszeniem filharmoników gorzowskich pod dyrekcją Jacka Kraszewskiego wykonał IV Symfonię koncertującą Karola Szymanowskiego.

Wśród słuchaczy koncertu byli także muzycy gorzowskich szkół muzycznych. Ewa Wyszomierska –Łukowska zachwycona była grą Piotra Palecznego. Powiedziała, że Piotr „walczył” z orkiestrą a to świetny pianista i chwała mu, że dał się zaprosić do jeszcze nie tak doświadczonej orkiestry. – Inaugurację Festiwalu Muzyki Współczesnej wyobrażałam sobie bardziej uroczystą. Poza tym orkiestra kilka razy przesadnie zagłuszała solistę. Gdyby nie to, że doskonały pianista, świetnym warsztatem dał radę w forte się przebić,  nie byłoby efektu – stwierdziła Ewa Wyszomierska –Łukowska, wieloletnia nauczycielka Szkoły Muzycznej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Gorzowie Wlkp.

Na bis Piotr Paleczny  wykonał Preludium na lewą rękę Maurycego Ravela. – Preludium było wykonane z przepięknym śpiewnym dźwiękiem, z doskonałą słyszalnością  prowadzenia melodii w poszczególnych głosach. Muzyczny kunszt wykonawcy „zaczarował” publiczność. Można było to odczuć po zupełnej ciszy podczas gry. Przykre tylko, wracając do Symfonii Koncertującej Karola Szymanowskiego, że publiczność przerwała nastrój słuchania oklaskami po pierwszej części utworu – powiedziała Ewa Wyszomierska – Łukowska.

Podczas przerwy wielu słuchaczy także wyraziło zdziwienie i odczuwało niedosyt ze względu na mało uroczyste rozpoczęcie Festiwalu im. Wojciecha Kilara.

Dyr. Filharmonii Gorzowskiej Mariusz Wróbel powiedział w rozmowie z milpress, że, ze względu na to, iż inauguracja festiwalu zbiegła się z rozpoczęciem  roku artystycznego, który  odbył się dzień wcześniej, dlatego dziś było bez słów, a zamiast nich przemawiała muzyka. Natomiast na zakończenie planowane jest uroczyste podsumowanie tego wydarzenia.

Piotr Paleczny ur. się 10 maja 1946 r. w Rybniku. Artysta należy do grona najwybitniejszych polskich pianistów. Jest laureatem pięciu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie profesora Jana Ekiera. Jest odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i meksykańskim Orderem „Aguila Azteca”. We wrześniu 2005 roku artysta został odznaczony Złotym Medalem „ZasłużonyKulturze – Gloria Artis”.

EWA5PIOTR55EWAA55

Piotr Paleczny wystąpił w roku 1977 w Zielonej Górze podczas XV Muzycznych Spotkań.  W tym samym koncercie występowała także Ewa Łukowska – studentka III roku Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Bydgoszczy. Dziś po wielu latach stanęli do pamiątkowej fotografii.

W programie Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara znajdą się kompozycje najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej – Hansa Zimmera, Johna Williamsa czy Jamesa Hornera. Oprócz tematów i motywów z  filmów: Gladiator, Piraci z Karaibów, Harry Potter czy Avatar, znajdzie się także muzyka z Draculi  napisana przez patrona Festiwalu Wojciecha Kilara.

Trzecie z festiwalowych wydarzeń, dedykowane będzie muzyce perkusyjnej. Klasyczne, urzekające harmonią, energetyczne rytmy, bogate instrumentarium, perkusiści grający na zapalniczkach i kubkach ze Starbucksa oraz taniec, śpiew i beatbox to tylko skrótowa zapowiedź projektu Drums-2-Dance.

 

1,132 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.