PORADNICTWO, DOGOTERAPIA I KOSMETYKA DLA OSÓB CHORYCH I ICH OPIEKUNÓW

DODOGDOGOT

Poradnictwo, dogoterapię, kosmetykę i masaże dla osób cierpiących na  chorobę otępienną i inne choroby psychiczne oraz dla ich opiekunów zaproponowało Gorzowskie Centrum Pomocy Rodzinie, poprzez realizację kilkutygodniowego projektu, który rozpoczął się pod koniec marca i potrwa do 10 maja.

Pierwsze zajęcia odbyły się w muzycznym Jazz Klubie „Pod Filarami”, w którym poprowadzone zostały czynności pielęgnacyjne i kosmetyczne oraz w lokalu Gorzowskiego  Związku Sportu  Niepełnosprawnych ,,Start”, w którym dla osób chorych odbyły się zajęcia z udziałem szkolonych psów.

Do niecodziennych zajęć zaproszeni zostali opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych oraz ich najbliżsi, którym na co dzień pomagają. W terapii uczestniczyli m.in. podopieczni Domu Dziennego Pobytu, Domu Pomocy Społecznej nr 1,  Środowiskowego Domu Samopomocy oraz mieszkańcy Gorzowa Wlkp.

Katarzyna Obszańska pracownik socjalny GCPR, która jest jedną z organizatorek projektu  wyjaśniła, że zajęcia z obydwu dziedzin odbywają się w tym samym czasie dla dwóch grup. Ich celem jest umożliwienie osobom przebywającym codziennie ze sobą, zmiany środowiska i  zaczerpnięcia przyjemności z obecnych trendów polepszania samopoczucia. – Ważne jest aby osoby wspierane i wspierające mogły odetchnąć choć na chwilę od siebie, a wolny czas mogły spędzić na oddzielnych zajęciach – podkreśla pracownik socjalny.

Dzięki uprzejmości kierownika klubu Bogusława Dziekańskiego, kierownictwa „Startu”oraz Jolanty Szarek-Rój, właścicielki Czeko-Laki-Team Dogoterapia, zajęcia mogą odbywać się bez ponoszenia kosztów i co ważne w niecodziennej atmosferze. Kosmetykę dłoni: manicure i masaż rąk prowadzą panie z Medycznego Studium Zawodowego. W przerwie, przy rytmach muzyki można się napić kawy, herbaty i zjeść pyszne ciasto.

Gorzowskie Centrum Pomocy Rodzinie, którego dyr. jest Beata Kulczycka rozpoczęło realizację projektów socjalnych pt. ”OtępieNIE nie znaczy odrzuceNIE” oraz „Bliżej siebie – Razem łatwiej”. Grupą docelową projektów socjalnych są osoby borykające się z problemem chorób otępiennych, niepełnosprawności, poczuciem nieprzydatności i wykluczeniem społecznym oraz ich opiekunowie. Celem głównym projektów jest wzmocnienie funkcji poznawczych u osób z otępieniem oraz odciążenie ich opiekunów i integracja środowisk. Projekty są dedykowane mieszkańcom Gorzowa Wielkopolskiego i obejmują grupę 12-15 chorych i tylu też opiekunów.

Termin realizacji projektu odbywać się będzie od marca do maja 2019 r. w formie cotygodniowych spotkań, podczas których seniorzy będą uczestniczyć w zajęciach z terapii zajęciowej, muzykoterapii, kosmetologii i masażu. W tym samym czasie opiekunowie będą mieli możliwość skorzystać z zajęć, podczas których specjaliści zadbają o ich dłonie i ciało – głównie kręgosłupy, a także z porad dotyczących pielęgnacji i ergonomii w opiece nad osobami niesprawnymi fizycznie. Zakończeniem projektu będzie wspólny wieczorek taneczny przy ciastku i kawie, na którym gościć będą obie grupy beneficjentów. Wtedy też wręczone zostaną seniorom kołderki polisensoryczne.

Z inicjatywy pracowników socjalnych GCPR, do współpracy pozyskani zostali specjaliści oraz uczniowie Studium Medycznego w Gorzowie Wlkp. oraz Zespół Szkół Odzieżowych,   który zobowiązał się uszyć kołderki.

Wanda Milewska

 

 

422 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.