SUKCESY GORZOWSKIEJ MŁODZIEŻY

 

Informuje Marta Liberkowska z wydz. Promocji i Informacji UM

Foto Sebastian Christofer Herbut /na zdj. Kalina Moskaluk/

Kalina 2

Młodzi gorzowianie podbijają świat. Niedawno informowaliśmy o sukcesie Jakuba Wornbarda, który z Międzynarodowej Olimpiady Przedmiotowej z fizyki w Izraelu przywiózł brązowy medal, a teraz przedstawiamy Kalinę Moskaluk, której artykuł opublikował największy filozoficzny na świecie magazyn popularno – naukowy.

Kalina w ramach zaliczenia przedmiotu „Retoryka popularnej nauki” na Uniwersytecie w Lund napisała artykuł do Science & Phenomenology. Redakcja uznała go za interesujący na tyle, by opublikować rozprawę młodej adeptki nauk filozoficznych na swoich internetowych łamach.

Kalina Moskaluk to gorzowianka, absolwentka Zespołu Szkół nr 20 i II Liceum Ogólnokształcącego. Studia licencjackie podjęła na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od roku jest studentką semiotyki kognitywnnej Uniwersytetu w szwedzkim Lund, jednym z największych w całej Skandynawii, uznanym za jeden ze stu najlepszych uniwersytetów na świecie.

Wszystko wskazuje na to, że Kalina swoją przyszłość zwiąże ze Szwecją; myśli o karierze naukowej i kontynuowaniu nauki na studiach doktoranckich właśnie w Lund.

Zapytana o porównanie nauki na polskim uniwersytecie z tym w Szwecji odpowiada, że polski system nauki jest nieco „przeładowany”. W Polsce jest również więcej egzaminów i sprawdzania umiejętności. W Szwecji student ma więcej swobody naukowej oraz musi wykazać się pracowitością i samodyscypliną.

Kalina do Gorzowa wraca teraz rzadko, ale zawsze jest to święto. Intensywnie wykorzystuje wówczas każdy moment w gronie najbliższych, z mamą Agnieszką i tatą Andrzejem. Lubi swoje rodzinne miasto, choć ma pełną świadomość pewnych jego niedoskonałości.

Czasopismo, w którym można przeczytać artykuł Kaliny to Philosophy Now. To dwumiesięcznik filozoficzny, sprzedawany w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii i Kanadzie; jest również dostępny online. Założony został w 1991 roku, w 2016 zdobył nagrodę Bertrand Russell Society Award.

Kalina dała się poznać jako uzdolniona uczennica nauki w II LO w Gorzowie. Była wielokrotną stypendystką Prezydenta Miasta w dziedzinie nauki i sportu. Wydała – nagrodzony Srebrnym Sokolim Piórem za debiut literacki w ramach Lubuskiego Wawrzynu Literackiego – tom poezji Człowiek otwarty.

W czasie studiów na UMK współpracowała z wydawnictwem Marszałek. Tu redagowała różne książki oraz wydawnictwa naukowe i popularnonaukowe, np. Kognitywistyka i media w edukacji czy Studia orientalne.

 

 

635 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.