„NADBAGAŻ” W TEATRZE OSTERWY I GOŚĆ SPECJALNY

Gościem specjalnym spektaklu „Nadbagaż” w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. był Thaddeus J. Horbowy, który specjalnie przyjechał aby obejrzeć monodram w wykonaniu Karoliny Miłkowskiej – Prorok. Amerykanin poznał Karolinę podczas jej pobytu w Polskim Centrum im. Jana Pawła II Clearwater  na Florydzie.  Wkrótce aktorka wraz z autorką tekstu Iwoną Kusiak wyjadą do Ameryki aby tam także pokazać przedstawienie, które jest realizowane w ramach inicjatyw aktorskich.

„Nadbagaż, czyli podręczny przewodnik po Polsce” to pozycja obowiązkowa – dla mieszkających w Polsce i dla tych,  którzy dawno z niej wyjechali; dla chorujących na nieuleczalną nostalgię i umierających z miłości do porzuconej Ojczyzny, a także dla tych, którzy taką Polskę znają tylko z opowieści rodziców, dziadków i czarno-białych fotografii – czytamy na stronie gorzowskiego teatru.

Specjalny gość, który mieszka na stałe w Ameryce, tym razem do Gorzowa przyjechał z Poznania, do którego przybył na obchody  50. rocznicy pobytu  seminarzystów w wojsku. Do Polski dość często wraca, choćby dlatego, że organizuje wycieczki śladami św. s. Faustyny, Jana Pawła II i M.M. Kolbego.

Teda Horbowego poznałam dwa lata temu w Domu Formacyjno-Rekolekcyjnym na Bielanach w Warszawie. Miłym zaskoczeniem było dla mnie ponowne jego spotkanie, tym bardziej, że pamiętał moje imię, ponieważ ma siostrę Wandę.

Ted Horbowy jest diakonem świeckim od wielu lat mieszkającym w Stanach Zjednoczonych.

– Diakon Ted Horbowy uciekł z PRL jako katolicki seminarzysta do Rzymu we Włoszech.   22 czerwca 1976 r. Legalnie wyemigrował do USA jako uchodźca polityczny. Uzyskał tytuł magistra boskości w Orchard Lake w stanie Michigan, służył w armii amerykańskiej, został wyświęcony na diakona rzymskokatolickiego  26 stycznia 1991 r., Pracował jako kapelan w Port of Houston w szpitalu hrabstwa Ben Taub w Teksasie w Departamencie Sprawiedliwości Karnej -ID, w tym wyrok śmierci, i jest teraz emerytowanym kapelanem Departamentu Sprawiedliwości USA, Federalnego Biura Więzień, FCI / FDC Tallahassee.   Jest żonaty z Nancy i mają jednego syna, Benjamina – taką informację podaje-  https://benitoconnects.com/2019/01/14/tedthegreat/

W rozmowie ze mną powiedział m.in.:  – W moim życiu stał się mały cud. Ja znałem Franciszka Gajowniczka, za którego swoje życie w obozie koncentracyjnym poświęcił M.M Kolbe. Gajowniczka poznałem w wojsku.  Kiedy miał 88 lat odwiedziłem go w Brzegu, bo tam mieszkał. On miał wtedy złamane biodro, a ja go zaprosiłem do Ameryki i powiedziałem, że nie możesz teraz chorować, masz zdrowieć, bo ja pracuję w więzieniu i jesteś mi tam potrzebny do dawania świadectwa o heroice miłości św. M. M Kolbego. – Gajowniczek przyjechał do Huston a ja byłem jego tłumaczem – powiedział Ted. Potem Gajowniczek był jeszcze raz, już po 90-tym roku życia. Zmarł w Brzegu 13 marca 1995 r.

Tadeusz Horbowy ma bardzo znaczące polskie dzieło sztuki, które zostanie powieszone w muzeum holokaustu Yad Vashem.  Okazją do tego będzie w następnym roku  25. rocznica śmierci Gajowniczka.

TEDTED2

– To jest obraz Kolbego, który otrzymałem, a teraz Żydzi go przyjmują – powiedział Tadeusz Horbowy.

Wanda Milewska

1,222 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.