ZAKOŃCZYŁ SIĘ XXII MIĘDZYNARODOWY KONKURS PIANISTYCZNY IM. J.S. BACHA W GORZOWIE WLKP.

KONKon3BA1Kon1Kon5BA2

Zdj. 1, 2 Mikołaj Woźniak  Zdj. 3.Hanshi Huang z mamą. Zdj. 4 dyr Anetta Rajewska i Paulina Zaręba. Zdj. 5. Adam Muszyński. Zdj. 6  Matteo Zola podczas próby.

Koncertem laureatów zakończył się 22 listopada XXII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. J.S. Bacha w Gorzowie Wielkopolskim. Koncertem towarzyszącym był występ w wykonaniu włoskiego pianisty Matteo Zoli, który zagrał Koncert fortepianowy G-dur /1931/Maurice^a Ravela.

Jury pod przewodnictwem prof. Grzegorza Kurzyńskiego w składzie: prof. Anna Wesołowska-Firlej z AM w Łodzi, dr Orla McDonagh z konserwatorium w Irlandii, prof.  Michail Markov z  Konserwatorium w Holandii,  wyłoniło laureatów w trzech grupach wiekowych.

W Grupie III najstarszej I miejsce zdobył Mikołaj Woźniak – 16. letni uczeń prof. Olgi Łazarskiej z Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie.

II miejsce zajął Leonard Krahforst – 17. letni uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu, w klasie Mariusza Modrzejewskiego.

III miejsce Ex æquo zajęli Hanshi Huang – 15. letni pianista z Chin, uczeń  prof. Elżbiety Karaś-Krasztel w Warszawie oraz Paulina Zaręba – 17. letnia uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Bytomiu, kształci się pod kierunkiem mgr Agnieszki Kulikow-Świtały.

W Grupie I wyróżnienia otrzymali Daniel Colonna – Kasjan z OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu,

Magda Eryka Kozłowska z PSM I i II st. w Suwałkach w kl. mgr Anny Borkowskiej

Dawid Omelchenko z SM I i II st. im. T. Szeligowskiego w Gorzowie Wlkp. w kl. mgr Mariny Rusak.

III miejsce zajęła Karolina Siemienowicz z PSM I st. im. E. Młynarskiego w Augustowie w kl. Anny Borkowskiej

II miejsce Ex æquo Przemysław Mrozik z ZPSM nr 1 w Warszawie w kl. mgr Jolanty Ptasińskiej

oraz Kornelia Walczak z OSM II st. im. Z. Brzewskiego w ZPSM nr 1 w Warszawie w kl. prof. Joanny Ławrynowicz-Just.

I miejsce Antoni Andrzejewski z OSM I st. im. H. Wieniawskiego nr 1 w Poznaniu w kl. mgr Anny Karowskiej.

 W Grupie II

Wyróżnienia otrzymali: Jakub Chwastynik z PSM im. R. Maciejewskiego w Lesznie w kl. mgr Joanny Samelczak

i Lena Magda Juszkiewicz z SM I i II st. im. T. Szeligowskiego w Gorzowie Wlkp. w kl. mgr Grzegorza Rychlika

III miejsca nie przyznano

II miejsce Ex æquo otrzymali Miron Augustyn Łajming z ZSM w Gdańsku-Wrzeszczu w kl. dra  Kordiana Góry

oraz Sonia Szwabe z OSM II st im. Z. Brzewskiego w ZPSM nr 1 w Warszawie w kl. prof. Joanny Ławrynowicz-Just.

I miejsca nie przyznano.

Najmłodszy uczestnik 9. letni Adaś Muszyński otrzymał nagrodę specjalną w postaci wielkiego białego misia.

 Nagrody dla uczniów gorzowskiej szkoły muzycznej: Leny Magdy Juszkiewicz i Dawida Omelchenki przyznało Gorzowskiego Towarzystwo Muzyczne, wręczył je Jerzy Jurdziński.

Prof. Grzegorz Kurzyński ocenił wysoko poziom wykonawców, wyraził zadowolenie z profesjonalnej organizacji konkursu oraz przyjaznej atmosfery koncertowej w pięknych wnętrzach Filharmonii Gorzowskiej. Profesor uważa, za zasadne kontynuowanie Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego J. S. Bacha w Gorzowie, który po ośmiu latach przerwy ponownie się tu rozpoczął..

– Aby grać muzykę Bacha, trzeba ją najpierw rozumieć, aby to osiągnąć potrzebna jest wycieczka polegająca na inteligencji dotarcia do istoty twórczości kompozytora. Należy   wpierw dojść do klucza, poprzez który można poczuć ducha, a od talentu zależy czy się nada zrozumianej materii muzycznej jakąś postać emocjonalną, jeśli się nada to jest to wspaniałe dla wykonawców a wtedy także dla słuchaczy. Jeśli nie zrozumie się muzyki Bacha czy Brahmsa lepiej się nie zabierać do grania – tłumaczył prof. Kurzyński.

Dyrektorem organizacyjnym Konkursu była Anetta Rajewska- dyr. Szkoły Muzycznej I i II st. im. Tadeusza Szeligowskiego w Gorzowie Wlkp.

Laureat  Grupy III Michał Woźniak – ur. się 22.11.2003 r. w Zielonej Górze. Podczas gorzowskiego konkursu towarzyszyli mu rodzice i siostra. Talent muzyczny objawił się tylko u niego, tak twierdzą rodzice, którzy z zawodu są prawnikami, natomiast młodsza siostra Mikołaja pasjonuje sie tańcem klasycznym i współczesnym. Mikołaj od dwóch lat mieszka w Krakowie.

W rozmowie ze mną powiedział, że wielokrotnie występował z towarzyszeniem orkiestr, mógł więc doświadczyć pracy z różnymi dyrygentami, poznając ich temperament i rozumienie muzyki. Każdy z muzyków ma inny sposób patrzenia na niektóre utwory, potrzebny jest więc dobry kontakt z dyrygentem w czasie pracy nad utworem, bo to słychać później na scenie.

Na pytanie o to czy korzysta często z elektroniki, wchodząc w świat wirtualny, Mikołaj odpowiedział, że wg niego urządzenia elektroniczne są potrzebne choćby do promocji muzycznej. A przecież świat muzyczny jest teraz bardziej cyfrowy, jednak każdy dobry muzyk powinien umieć rozgraniczyć czas spędzany przed telefonem czy w internecie od czasu pracy, ponieważ to bardzo rozkojarza. – Przerzuciłem się ze smartfona na prosty telefon z klawiaturką, bo taki telefon pozwala oddzielić się od świata wirtualnego – wyznał z uśmiechem pianista, podkreślając, że głównym celem  jest skupienie się na muzyce, bo kiedy robić największy progres jak nie teraz? – Powiedział Mikołaj Woźniak.

1,062 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.