OBCHODY PIĄTEJ ROCZNICY ŚMIERCI KS. WITOLDA ANDRZEJEWSKIEGO

DRECZDrecz1Drecz 3Drecz2

Na zdj. 1 Anna Cetnar – prezes Akcji Katolickiej oddz. Gorzów Wlkp. i Janusz Dreczka

Na zdj. 3, 4, 5 – Scena Letnia Teatru im. J. Osterwy

Uroczysta Msza św. 30 stycznia, emisja fragmentów koncertu Filharmonii Gorzowskiej „Misjonarz szczęścia” oraz spotkanie wspomnieniowe członków Duszpasterstwa Akademickiego lat 70. ub. wieku w Teatrze im. Juliusza Osterwy złożyły się na obchody piątej rocznicy śmierci ks. Witolda Andrzejewskiego – legendarnego kapelana „Solidarności.

W tym dniu także przypadła 25. rocznica obchodów Dni Pamięci i Pojednania, które są efektem  inicjatywy władz samorządowych Gorzowa Wlkp. i mieszkańców dawnego Landsberga. Te uroczystości odbywały się na Pl. Grunwaldzkim tuż obok kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP, w którym przez 25 lat ks. Andrzejewski był proboszczem.

W wieczornej Mszy św. uczestniczyli m.in. wice wojewoda lubuski Wojciech Perczak, poczty sztandarowe, przedstawiciele gorzowskiej Akcji Katolickiej, policji oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy i parafianie.

Proboszcz ks. Dariusz Glama w kazaniu nawiązał do obchodów Dnia Pojednania Polaków i Niemców, przyjmowanego jako datę wyzwolenia Gorzowa po II wojnie światowej. – Ale w tej parafii 30 stycznia to szczególny dzień pamięci o poprzedniku, byłym proboszczu – powiedział ks. Glama, który odwołując się do Ewangelii wg św. Marka mówiącej o Przypowieści o świetle, porównał postawę i nauczanie śp. ks. Witolda, do rozsiewania tego światła i dawania dobrego przykładu. – Każdy z was w tym kościele ma swoją historię i swoje wspomnienia i przemyślenia związane z ks. Andrzejewskim, który zanim został księdzem był  aktorem i już wtedy przekazywał dobre słowa tym, którzy go słuchali i oglądali.

Po nabożeństwie w sali parafialnej odbył się wieczór wspomnień podczas którego Janusz Dreczka – były członek Duszpasterstwa Akademickiego, przedstawił fragmenty koncertu Filharmonii Gorzowskiej „Misjonarz szczęścia” pod batutą Moniki Wolińskiej rejestrowanego 4 lata temu przez TV Trwam, w pierwsza rocznicę śmierci kapłana.

Następnie, późnym wieczorem na Scenie Letniej Teatru im. Juliusza Osterwy, na kolejnym spotkaniu  wspomnieniowym zebrali się byli członkowie ówczesnego DA. Tutaj swoimi wspomnieniami podzielił się także urodzony w Wilnie dyr. teatru Jan Tomaszewicz, a wspólnie z aktorką Beatą Chorążykiewicz odegrali wywiad Krystyny Kamińskiej z ks. Andrzejewskim, wspominając m.in czas jego pracy w katolickim Radiu Gorzów, w którym codziennie w południe prowadził modlitwę Anioł Pański z rozważaniem, a bardzo często posiłkował się także poezją Zbigniewa Herberta.

Scenografię stanowiły sutanna, sztaluga z fotosami teatralnymi ze spektakli, w których grał aktor Andrzejewski oraz wielki ekran, na którym pokazywane były zdjęcia z pielgrzymek, kościołów i placów, miejsc z których potem głosił niezapomniane wolnościowe kazania ks. prałat Witold Andrzejewski.

Swoje wspomnienia związane z prezentowanymi zdjęciami przekazywali m.in. Tadeusz Horbacz – były prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich diecezji zielonogórsko- gorzowskiej, Janusz Dreczka, ówczesny podopieczny DA, a potem m.in. wice prezydent Gorzowa Wlkp. a także wielu innych, którzy rozpoznawali siebie na zdjęciach z „Szefem”, bo tak wtedy nazywali ks. Andrzejewskiego, który zainicjował piesze pielgrzymki na Jasną Górę.

Ks. Witold Andrzejewski urodził się 3 kwietnia 1940 r. w Kownie. Jego ojciec, również Witold, zginął w Katyniu. Po zakończeniu II wojny światowej z matką Jadwigą zamieszkał w Lublinie, a następnie we Wrocławiu i Łodzi. W Łodzi ukończył szkołę podstawową i średnią. Po maturze podjął pracę w Warszawie. Potem rozpoczął studia na wydziale aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej. W 1960 r. przerwał studia stacjonarne i podjął pracę w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. Trzy lata później uzyskał dyplom aktorski zdając egzamin eksternistyczny w warszawskiej PWST.

W 1966 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu. Święcenia kapłańskie otrzymał 18 czerwca 1972 roku w kościele pw. św. Michała Archanioła w Świebodzinie z rąk bp. Wilhelma Pluty.

Przez cały okres posługi kapłańskiej był związany z Gorzowem Wlkp. Był duszpasterzem Okręgu Lubuskiego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, angażował się w działalność gorzowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Wspierał środowiska patriotyczne oraz ruch społeczny związany z NSZZ „Solidarność”.

Za swoją działalność otrzymał liczne wyróżnienia kościelne i państwowe. Papież Jan Paweł II w 1989 roku wyróżnił go godnością Kapelana Jego Świątobliwości. W 2007 r. za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce otrzymał nadany przez Prezydenta RP Order Odrodzenia Polski.

Ks. prałat Witold Andrzejewski zmarł 30 stycznia 2015 r. w szpitalu w Gorzowie Wlkp. Niektóre źródła podają, że ks. Andrzejewski ur. się 5 kwietnia. Janusz Dreczka w rozmowie z milpress  wyjaśnił, że prawidłowa data jest umieszczona na pomniku i jest to 3 kwietnia. Janusz Dreczka poinformował także, że w ogrodzie przy Pałacu Biskupim przy ul. 30 Stycznia prezentowana jest wystawa IPN-u pt.  „Pielgrzym Niepodległości”, udostępniona przez Instytut bpa Wilhelma Pluty, dedykowana śp. ks. prałatowi Andrzejewskiemu.

Na placu przy katedrze WNMP stanął pomnik legendarnego kapelana „Solidarności”. Pomysłodawcą byli przedstawiciele Regionu Gorzowskiego NSZZ „Solidarność”.

529 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.