OSTATNIE POŻEGNANIE KS. PROF. ROMANA HARMACIŃSKIEGO

IMG_7541 IMG_7572IMG_7577IMG_7584IMG_7587

Tekst i foto: Helena Tobiasz

Rzesze kapłanów i wiernych pożegnały w Gorzowie Wlkp. w poniedziałek, 12 września 2022 r. ks. inf. prof. Romana Harmacińskiego. Mszy św. w kościele pw. NMP Królowej Polski i dalszej ceremonii na cmentarzu komunalnym przewodniczył bp Tadeusz Lityński. Homilię wygłosił  bp Paweł Socha. Ks. Roman Harmaciński zmarł 7 września 2022 r. Miał 87 lat życia i 56 lat kapłaństwa.

W pożegnalnej homilii ks. bp Paweł Socha wspomniał, że wygłaszał kazanie na mszy św. prymicyjnej ks. Harmacińskiego w jego rodzinnej miejscowości, otwierając niejako ziemską, kapłańską drogę i teraz zamyka ją głosząc homilię na mszy św. pogrzebowej. Mówiąc o dokonaniach ks. Harmacińskiego ks. biskup zwracał uwagę na jego zdumiewającą pracowitość, uśmiech, optymizm, wielką dyspozycyjność i gotowość do podejmowania różnorakich zadań w Kościele. Równocześnie z posługą duszpasterską pracował naukowo, uzyskał doktorat, habilitację, aż do stopnia profesora Uniwersytetu Szczecińskiego, prowadził wykłady na kilku wyższych uczelniach. Jego dziełem jest rozbudowa i wystrój kościoła NMP Królowej Polski z bocznymi kaplicami i Sanktuarium Świętej Weroniki Giuliani Z wdzięcznością będziemy wspominać księdza Harmacińskiego i prosić żeby dobry Bóg przyjął Go do swojej chwały i obdarzył wieczną radością i chwałą na jaką zasługuje – zakończył bp Paweł Socha.

Słowa pożegnania, na zakończenie liturgii w kościele wygłosili: przedstawiciel parafii, ojciec duchowny dekanatu Trójcy Świętej, przedstawicielka rodziny oraz w imieniu diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Tadeusz Lityński.

-Księga Twojego życia zamknęła się – mówił w imieniu wspólnoty parafialnej jej przedstawiciel. Żegnając księdza Harmacińskiego dziękował za posługę i dobroć, za rozbudowę kościoła w wymiarze duchowym i architektonicznym, za Sanktuarium i relikwie św. Weroniki, za Bractwo Męki Pańskiej. Ostatnim dobrem, które możemy uczynić to modlitwa w Twojej intencji. Spoczywaj w pokoju.

Ojciec duchowny Dekanatu Trójcy Świętej podkreślał, że zmarły ksiądz był zawsze blisko kapłanów, nie stwarzał dystansu, całe życie życzliwy, optymistyczny. Uśmiechnięty.

Bp Tadeusz Lityński zauważył, że życie ks. Harmacińskiego kształtowało przykazanie miłości Boga i bliźniego, żegnając dziękował ks. infułatowi za dokonania duszpasterskie, naukowe, za pryncypialność, takt i delikatność w rozstrzyganiu różnych, nieraz trudnych spraw i wielką gorliwość w wykonywaniu powierzanych Mu zadań.

Dalsze obrzędy pogrzebowe pod przewodnictwem bpa Tadeusza Lityńskiego odbyły się na cmentarzu komunalnym w Gorzowie przy ulicy Żwirowej. Ks. inf. Roman Harmaciński spoczął w sektorze 55B, rząd 1, miejsce 13, odprowadzany w modlitewnym kondukcie przez rzesze kapłanów i wiernych. Dobry Jezu a nasz Panie daj Mu wieczne spoczywanie.

Tekst i foto Helena Tobiasz

292 total views, 2 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.