INGA IWASIÓW W KOŁOBRZESKIM ADEBARZE

 INGA

fot. Agata Zbylut

IwasiówIwasiów2Iwasiów Późne życie

fot. wm

Pisarka Inga Iwasiów spotkała się 24 maja z czytelnikami w Laboratorium Kultury Adebar w Kołobrzegu prezentując swoją najnowszą powieść „Późne życie”.

Moderatorem spotkania była Liliana Łosiak, polonistka prowadząca spotkania z pisarzami. Wydarzenie było współorganizowane z Miejską Biblioteką Publiczną w Kołobrzegu.

Inga  Iwasiów urodziła się w Szczecinie, jest profesorem, pracuje w Instytucie Literatury i Nowych Mediów w Uniwersytecie Szczecińskim, jest między innymi: felietonistką „Dużego Formatu”,  krytykiem literackim, aktywistką, członkinią Rady Doskonałości Naukowej i Komitetu Nauk o Literaturze PAN.

Autorka „Późnego życia” nie ukrywała swojej daty urodzenia. Szóstego czerwca skończy 60 lat, w związku z tym opowiedziała o konferencji w Pobierowie, przygotowanej w tajemnicy  przez jej współpracowników z okazji urodzin. Tym bardziej było to miłe, że akcja powieści toczy się właśnie w tej nadbałtyckiej miejscowości. Literaturoznawca mówiła o pracy pisarskiej, doświadczeniu bycia jurorką Nagrody Literackiej Nike, odpowiadała na pytania słuchaczy. Odniosła się również do feminatywów, twierdząc, że jest już zmęczona ich wyjaśnianiem, powiedziała, że każdy może stosować je jak uważa za słuszne, bez narzucania.

Wyjaśniła, że bycie zawodowym literaturoznawcą i krytykiem literackim pomaga w technice pisarskiej ale sam proces twórczy to coś innego, to przeżycia emocjonalne powodujące, że człowiek odrywa się od rzeczywistości. Na pewno jest to praca wyczerpująca fizycznie z powodu określonej pozycji siedzącej ale także psychicznie z nagromadzonej adrenaliny. Satysfakcją jest to, że książka w rękach czytelnika staje się pretekstem do rozmów, rozważań i przemyśleń.

Inga Iwasiów uważa, że najlepszy według niej efekt czytelnictwa jest wtedy gdy książka staje się  podłożem do podejmowania wielu tematów i zapewniła, że w jej najnowszej powieści jest bardzo wiele wątków, które mogą być przyczynkiem do dyskusji.

Jej prace to między innymi: Powieści: Bambino. Ku słońcu, Na krótko, W powietrzu, Pięćdziesiątka zbioru felietonów. W 2019 roku ukazała się powieść Kroniki oporu i miłości nawiązująca do wydarzeń politycznych ostatnich lat, a w roku 2020 – zbiór szkiców Odmrażanie.

Najnowszą powieść „Późne życie” wydało wydawnictwo „Drzazgi”. Tytuł oznacza nie tyle etap w życiu, ile moment, w którym znaleźliśmy się na Ziemi.  „Późne życie” jest rozpisaną na wiele głosów prozą, w której bohaterami są mieszkańcy  nadbałtyckiej osady.

 

 

274 total views, 1 views today

[0]
0.00 zł Zobacz

Formularz zamówienia

NazwaCena
Anuluj
Better Pay - System sprzedaży dla WordPress!

Komentowanie zamknięte.